Dvoujádrový procesor Atom 330 je již v prodeji

Společnost Intel tento týden oficiálně začala prodávat nový dvoujádrový procesor Atom série 300, který navazuje na své úspěšné jednojádrové předchůdce, ovšem měl by oproti nim nabídnout značně vyšší výkon při zachování nízké spotřeby a příznivé ceně.Společnost Intel tento týden oficiálně začala prodávat nový dvoujádrový procesor Atom série 300, který navazuje na své úspěšné jednojádrové předchůdce, ovšem měl by oproti nim nabídnout značně vyšší výkon při zachování nízké spotřeby a příznivé ceně.

První procesor z této série, Atom 330, který se začal prodávat v pondělí, pracuje na frekvenci 1,6 GHz a má 1 MB L2 cache. Čip také podporuje paměti DDR2 s frekvencí 667 MHz – starší jednojádrové modely totiž podporují pouze paměti s frekvencí 533 MHz. Jedná se o model určený pro desktopové počítače (tzv. nettopy) a zda Intel vypustí i mobilní verzi není zatím známo.

Atom 330 se bude prodávat za cenu 43 dolarů při odběru tisíce kusů, ovšem pro výrobce počítačů může být ještě výrazně nižší. Ve srovnání s tím Atom 230, taktovaný na stejné frekvenci, stojí 29 dolarů a mobilní Atom N270 pak 44 dolarů, což je více, než dvoujádrový desktopový model.

Vyšší cena mobilních Atomů je údajně dána tím, že ve stolních počítačích je většinou více místa a také možnost lepšího větrání, včetně případného osazení většími pasivními chladiči, než je tomu u netbooků. Díky tomu může být na výrobu Atomu 230 údajně použito levnějších materiálů – hlavně na samotné pouzdro procesoru. Otázkou je, zda se však na ceně nepodepisuje také vysoký zájem o mobilní verze, neboť mobilní přístroje s těmito procesory zažívají doslova boom a také poptávka po nich je značná.
Nenechte si ujít:
Procesory Larrabee: Intel drží počet jader pod pokličkou

Intel ruší značku Centrino Atom

Intel plánuje novou řadu System on Chip

Intel vzkazuje: Připravte se na tisíce jader

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?


Komentáře