Freescale představil referenční design pro ARMové mininotebooky

Společnost Freescale Semiconductor na konferenci FTF 2009 definitivně představila svůj referenční design pro linuxové mininotebooky na bázi procesorů ARM. Ten pak budou moci využívat výrobci konkrétních zařízení pod svojí značkou.


Freescale se tímto snaží stát se další společností, která bude mít vliv na trh s malými počítači (výraz netbook se v tomto kontextu nehodí příliš používat, neboť je to termín, který zavedl Intel pro malé počítače s procesory Atom). V loňském roce s podobným nápadem (pod názvem Openbook) přišla společnost Via. Více informací najdete v článku Via: Notebook jako open source projekt.

Referenční design je založený na procesoru Cortex A8 i.MX515 a dále počítá s podporou formátu HD 720p, paměťovým rozhraním DDR2, úložným prostorem tvořeným SLC/MLC NAND flash čipy či podporou Open GL EX 2.0. Architektura je podporována operačními systémy Ubuntu, Xandros či MontaVista a mininoteboky by měly nabídnout mj. také třeba osmihodinovou výdrž na baterii. První prototyp takového zařízení byl prezentován již v lednu (na obrázku nad článkem), nicméně tehdy nebyly specifikace referenčního designu ještě plně dokončeny.

Nejen Freescale si však brousí zuby na trh s netbooky. Do boje se hlásí i další výrobci ARMových procesorů jako Qaulcomm, Marwell či již hodně medializovaná nVidia se svými čipy Tegra, které také vychází z jádra ARM.

Do konce roku by se mělo na trhu objevit rovnou několik mininotebooků, které budou postavené právě na ARMové architektuře a měly by těm s Atomy od Intelu konkurovat např. nižší cenou.

Zdroj: IT News.skKomentáře