Fujitsu už připravuje první „skutečný“ kvantový počítač

Japonská společnost Fujitsu odhalila plány na vývoj kvantového počítače, který by měl být podle Hirotaky Hariho, šéfky výzkumné laboratoře firmy, prvním skutečným kvantovým počítačem.

Fujitsu už připravuje první „skutečný“ kvantový počítač


Firmy jako IBM nebo D-Wave Systems se kvantovými počítači chlubí pravidelně, nicméně nejde o skutečně plnohodnotné kvantové stroje – mají své podstatné nedostatky.

Fujitsu má v oblasti kvantových počítačů zkušenosti; byla jednou z prvních, která o nich začala veřejně mluvit a svůj Digital Annealer, inspirovaný kvantovou mechanikou, momentálně nabízí podnikům. Tento čip je vyroben tak, aby co nejrychleji řešil komplexní kombinatorické optimizační problémy.

„Ještě než se skutečný kvantový počítač dostane na trh, vyvinuli jsme Digital Annealer, který vzešel z toho, čeho můžeme se současnou technologií dosáhnout,“ popsala Hirotaka Haro na letošním Fujitsu Forum v Tokyu. „Spolu s tím však v našich zahraničních vývojových centrech a ve spolupráci s univerzitami a prestižními výzkumnými centry pracujeme na vývoji skutečného kvantového počítače.“

Druhá generace Digital Annealeru má design obvodu, který je přímo inspirovaný fenomény kvantového světa. Nový čip má plnou 8192bitovou konektivitu, což znamená, že všechny bity lze volně použít pro výměnu signálů, a přitom se vejde do standardního racku operujícího při pokojové teplotě.

Jde mimo jiné o přímou konkurenci pro Quantum Processing Unit (QPU) od D-Wave Systems, která též řeší optimizační výpočty. Ani jedna z technologií však není univerzálním kvantovým počítačem, který bude mít mnohem širší možnosti využití.

Výzvy, které vývoj kvantových počítačů provází, řeší firmy typu IBM, Intel, Microsoft nebo Google, jde však o náročnou a nákladnou cestu.

Není zatím jasné, jak daleko je ve svojí práci Fujitsu. Digital Annealer je dobrý start, ale kvantový počítač je přeci jen něco trochu jiného. „Až ten den nastane, až bude čas na vznik skutečného kvantového počítače, zajistíme, aby byl Digital Annealer jeho součástí,“ dodal na závěr Haro.

Úvodní foto: © D-Wave


Komentáře