Gartner: Počítače v Evropě tento rok zdraží

I když se ceny počítačů v posledních letech držely na rekordně nízké úrovni, podle analytické společnosti Gartner si zákazníci již brzy budou muset připlatit.

Gartner: Počítače v Evropě tento rok zdraží


Podle nové studie společnosti Gartner se ceny počítačů zvýší ještě v tomto roce, přičemž nejznatelněji to pocítí zákazníci v Evropě a Japonsku, kde místní měny již delší dobu oslabují vůči americkému dolaru.

Aby se vyhnuli zvyšování cen, je však možné, že výrobci raději budou nabízet své počítače s horší výbavou. Podle Gartneru výrobci mohou ve snaze nenavyšovat ceny zvolit méně paměti, levnější webkamery nebo disky s menší kapacitou. Podobnou strategii výrobci volí vždy před Vánocemi, kdy se počítače prodávají za rekordně nízké ceny.

Nejvíce budou navyšovány ceny počítačů s operačním systémem Windows. Je tomu tak z toho důvodu, že větší disky, více paměti a další nadstandardní hardwarovou výbavu najdeme spíše u počítačů s Windows, než u konkurenčních Chromebooků nebo Chromeboxů, jež mají minimální uložiště k ukládání dat, málo paměti a levné procesory.

I když asi třetina zákazníků, kteří cílí na počítače do deseti tisíc korun, si s horšími hardwarovými specifikacemi může vystačit, těm zákazníkům, kteří si chtějí koupit dražší počítače, Gartner doporučuje s koupí vyčkat.

Kvůli zvýšeným cenám se samozřejmě prodá méně počítačů, což bude prodejce tlačit k tomu, aby v roce 2016 začali opět snižovat ceny. Jak dodal Gartner, firemní zákazníci si s největší pravděpodobností v tomto roce koupí o pětinu méně počítačů, než v roce předchozím.


Úvodní foto: Fotolia © Zdenka Darula


Komentáře