Skládací mobil z projektu Ara jen tak nebude

Google odkládá na letošek plánované testování projektu Ara. Ambiciózních skládaček, které uživateli umožní postavit si chytrý telefon na míru.

Skládací mobil z projektu Ara jen tak nebude


„Chytré mobilní telefony nám dávají nezměrné možnosti a patří k těm nejbližším objektům v našich životech. Přesto, většina z nás nemůže promlouvat do toho, jak jsou vyráběny, co umí a jak vypadají. A pět miliard z nás žádný chytrý telefon nemá. Co kdybyste ale mohli rozhodnout o tom, co přesně váš telefon umí a použít ho k vyjádření vlastního příběhu?“

Tak nějak Google představuje projekt Ara, projekt, díky kterému si budete moct poskládat chytrý telefon na míru. Projekt, který je ekologický, projekt, který má ambici vybavit chytrým mobilním telefonem doslova každého a projekt, který ... má zpoždění.

První takové mobilní skládačky měla společnost v plánu testovat už letos v latinskoamerickém Portoriku, přičemž záladní verze měla vyjít maximálně na 50 dolarů, tedy zhruba na 1 200 korun. Ceny nejlevnějších smartphonů na trhu se v současnosti pohybují kolem 30 dolarů, výhoda telefonů  z projektu Ara ale spočívá v jejich rozložitelnosti na jednotlivé komponenty.

Díky ní se totiž trh může otevřít více výrobcům a navíc, jednoduchá výměna porouchaných dílů podle vývojářů sníží množství elektronického odpadu. A v neposlední řadě, uživatel, který by zatoužil po modernějším mobilním telefonu, by už nemusel kupovat zcela nové zařízení, pouze by upgradoval požadovanou komponentu, ať už by se jednalo o fotoaparát nebo procesor.

Google, který se vývoje ujal po společnosti Motorola, teď ale testování projektu odložil, přinejmenším na příští rok. S tím, že jako první se Ara dostane do rukou s největší pravděpodobností uživatelům ve Spojených státech. Přesné lokace pro testování stále ještě hledá.

Poprvé Google Projekt Ara představil letos v květnu, na video můžete kouknout níže.

 

Úvodní foto: Fotolia © vladimirfloyd


Komentáře