Horká Barcelona přináší vrásky konkurenci

Po několikaměsíčním zpoždění uvedla společnost AMD na trh své plně čtyřjádrové (tedy nikoliv dva čipy spojené k sobě, jak například u Xeonů nabízí Intel) procesory Quad-Core Opteron (známé spíše pod kódovým označením Barcelona), které jsou určeny pro servery.Po několikaměsíčním zpoždění uvedla společnost AMD na trh své plně čtyřjádrové (tedy nikoliv dva čipy spojené k sobě, jak například u Xeonů nabízí Intel) procesory Quad-Core Opteron (známé spíše pod kódovým označením Barcelona), které jsou určeny pro servery.
Ačkoliv v něm výrobce podle svých slov vidí razantního konkurenta k procesorům Intelu, analytici tak jednoznační nejsou a poukazují na to, že i Intel v minulých týdnech představil nové Xeony, které jsou určeny pro nejvýkonnější servery a jež nabízejí dostatečný výkon. Podle AMD však její nové čtyřjádrové čipy se oproti těm od Intelu liší v mnoha technických aspektech, díky čemuž jsou oproti konkurenci úspornější a výkonnější.
AMD uvedla na trh čtyři varianty Quad-Core Opteronů (řady 2300, 2300 HE, 8300 a 8300 HE ) a další mají následovat ještě do konce toho a v prvním čtvrtletí příštího roku. Všechny jsou přitom vyrobeny 65nm procesem, což z nich činí prvními čtyřjádrovými procesory AMD produkovanými touto technikou.
Každé z jader Quad-Core Opteron a paměťový řadič mají nezávislé napájení, což jim dovoluje pracovat v různých režimech taktovací frekvence, díky čemuž lze snížit spotřebu elektrické energie. Vestavěný paměťový kontrolér navíc výrazně omezuje riziko vzniku úzkého místa během interního přenosu dat. AMD také přidalo do Barcelony podporu pro 128bitovou techniku plovoucí čárky, což vede u některých typů aplikací k zvýšení výkonu.
V porovnání s předchozí řadou serverových čipů je podle měření AMD 2GHz Quad-Core Opteron oproti 3GHz dual-core Opteronu rychlejší i téměř 80 %.
Podle AMD je v současnosti na trhu už nejméně 50 systémů s novými čipy a jejich dodavateli jsou takové firmy, jako Sun Microsystems, Hewlett-Packard, IBM či Dell.
AMD navíc uvedla na trh i nový způsob měření nazvaný Average CPU Power (ACP), který podle ní lépe odpovídá skutečné spotřebě procesorů. ACP je určeno pro IT manažery zodpovědné za plánování rozpočtů na energie, aby mohli přesněji rozhodovat o nákupech z pohledu nákladů při prvotní koupi až po cenu provozu během životnosti serveru.


Komentáře