IBM postaví další petaflopový superpočítač, tentokrát v Evropě

Nejvýkonnější počítač v Evropě hodlá již v polovině tohoto roku postavit společnost IBM. Počítač vznikne v německém výzkumném centru Forschungszentrum Juelich.


Do 72 racků bude umístěno 295 tisíc procesorových jader s celkovou pamětí asi 144 terabytů. „S rychlostí 1 Petaflop, tedy až 1000 biliónů operací za sekundu, se superpočítač vyrovná výkonu asi 50 tisíc laptopů“ vysvětluje profesor Thomas Lippert, vedoucí vědecký pracovník centra Juelich. Superpočítač by měl patřit k energeticky nejúčinnějším na světě. Odhadovaná spotřeba je asi 2,2 MW. Nový stroj bude používat systém vodní chlazení společnosti IBM.

„Superpočítače této výkonnostní úrovně jsou klíčových nástrojem pro řešení složitějších vědeckých problémů v mnoha různorodých oblastech“ komentoval vznik výkonného počítače profesor Achim Bachem, předseda představenstva centra Forschungszentrum Juelich. „Vědci všech oborů budou moci počítač využít ke studiu klimatických změn, výzkumu bílkovin, polovodičů či zlepšení palivových článků.“

Již dříve jsme vás informovali o plánech společnosti IBM vybudovat superpočítač Sequoia v kalifornském Lawrence Livermore National Laboratory. Ten má ambice stát se nejvýkonnějším počítačem vůbec, když by měl být schopen plnit až 20.000 biliónů operací za vteřinu. Tento počítač bude využíván především pro kontrolu starých amerických jaderných zbraní, ale svůj účel najde i při meteorologických předpovědích.  Jeho spuštění je plánováno na rok 2012.

Zdroj: VNunetKomentáře