IBM představila odlehčený mainframe s gigantickým šifrovacím výkonem

Nový mainframe z13s spadající do základní řady, který vychází z architektury z13 představené před rokem, představilo IBM. V oblasti šifrování prý ale pracuje s dvojnásobným výkonem než tomu bylo u dosavadního modelu, aniž by to mělo nějaký vliv na celkový výkon. Uplatnění najde třeba v prostředí hybridních cloudů.

IBM představila odlehčený mainframe s gigantickým šifrovacím výkonem


IBM, která předloni prodala divizi svých x86 serverů Lenovu, takže intenzívně pokračuje v investování do nových mainframů. Loni v lednu uvedla  po třech letech inovací model z13 -- s novým procesorovým designem, rychlejším I/O a možností zpracovat až 10TB paměti. Z13 byl přitom sestrojen s důrazem na šifrování dat v reálném čase a jako první obsahoval vestavěné nástroje analýzy.

Nově představený mainframe z13s by se měl nyní stát vstupním systémem pro středně velké organizace, který disponuje „vylepšeným a odolnějším koprocesorem a vyšší pamětí“, které umožňují dvojnásobný kryptografický výkon oproti předchozím modelům.

Součástí nového modelu je rovněž nový nástroj určený k detekci hrozeb, vycházející z behaviorální analýzy a několikastupňového modelu autentizace na úrovni operačního systému. Na funkcionalitě systému se navíc nově budou moci ve větší míře podílet i nezávislí výrobci, a to v rámci speciálního programu IBM nazvaného Ready for IBM Security Intelligence.

Je to přitom poprvé, co je vícestupňový model autentizace zahrnut do operačního systému mainframu -- dosud býval dostupný pouze jako doplňkový softwarem, který vyžadoval od příslušných uživatelů  doplňkovou autentizaci pomocí PIN či tokenů.

Nástroj Cyber Security Analytics si pamatuje vzory postupů uživatelů a v případě pozdějších odchylek zašle administrátorovi upozornění. Mezi výrobce, se kterými se IBM pro tyto účely spojilo, patří společnosti jako BlackRidge Technology, RSM Partners či Forcepoint, které nabízejí technologie z oblasti síťové bezpečnosti či testování aplikací.

Rozšířené byly i funkce zamezení lidských chyb či nepatřičného chování zaměstnanců -- IBM integrovalo do systému mainframu i řešení  pro ochranu citlivých dat či tzv. PIM (privileged identity management).

Podle informací, který k mainframu IBM zveřejnila, bude z13s dostupná ve dvou typech – N10 a N20. Rozdíl přitom bude v počtu konfigurovatelných jader a paměti. N10 nabídne 10 konfigurovatelných jader a až 1 TB paměti, N20 bude mít jader dvojnásobek a paměti až 4 TB. K dispozici modely z13s budou příští měsíc, ačkoliv cenu IBM zatím neprozradila.

Úvodní foto: IBM


Komentáře