IBM představuje nové Power7 blade servery a novou edici OS AIX

Společnost IBM odhalila první řadu blade serverů, které jsou založeny na procesorech Power7, jež jsou na trhu od února. Dále pak byla uvedena nová, low-endová edice jejího operačního systému AIX určená pro menší firmy a podniky, které dělají konsolidační projekty.


Na trh se pak nové blade servery s označení S700, PS701 a PS702 Express dostanou 4. června. Procesory Power7 disponují až osmi jádry, což je dvojnásobek oproti předchozí generaci Power6. Pro low-endové konfigurace bladů nabízí IBM čipy Power7 s vypnutou polovinou jader, naopak pro high-end jsou to dva spojené blady se 16 jádry, říká Steve Sibley, ředitel marketingu pro systémy Power ve firmě IBM.

Nové blady mohou disponovat až 128 GB operační paměti, což je také dvojnásobek oproti dosavadním Power6 blade systémům a IBM pozicuje nové produkty zejména jako servery pro běh back-endových aplikací a databází, ovšem s větším množstvím pamětí jsou pak vhodné i pro provoz většího množství virtualizovaných strojů.

Zákazníci budou moci nové Power7 blady umístit do existujících šasi spolu s Power6 a x86 blade servery, potvrzuje Sibley.

Další novinky IBM se týkají oblasti softwaru. Jedná se o již zmíněnou low-endovou edici operačního systému AIX 6, nazvanou AIX 6 Express, která se vyznačuje nižší cenou a je limitována na 4 procesorová jádra a na 8 GB paměti na jedno jádro. IBM pak na léto chystá uvedení beta verze AIX 7, která by měla dokázat využít všech výhod procesorů Power7 a finální verze by měla být dostupná v druhé polovině roku. Starší aplikace, pracující pod IAX 6, by měly být dle informací IBM plně kompatibilní s AIX 7.Komentáře