IBM: Procesory Power7 výrazně posunou možnosti serverů

I když prodej serverů všech výrobců utržil během ekonomické krize tvrdé rány, IBM odhaluje své plány pro blízkou budoucnost. V pátek prozradil Mark Loughridge, finanční ředitel IBM, že zisky této firmy ve třetím čtvrtletí byly o 26 % nižší než za stejné období minulého roku.


Nicméně dále Loughridge prozradil, že společnost IBM je optimistická ohledně obchodu s hardwarem v blízké budoucnosti v prostředí, které se podle něj vrací do "všeobecné stability".

Nový čip Power7 bude nabízet osm jader a rozšířenou podporu pro virtualizaci, prozrazují vedoucí zaměstnanci společnosti. Power7 má totiž podporovat až 1000 virtuálních strojů, což je skoro čtyřikrát víc než maximálních 254, které podporoval dvou jádrový čip Power6, jenž byl uveden v roce 2007. Čipy Power7 společnosti IBM budou podporovat AIX, Linux a starší Systém I. Frekvence těchto procesorů se má pohybovat kolem 4 GHz, každé jádro bude moci zpracovávat čtyři instrukční vlákna současně a celkový výkon osmijádrového modelu by měl dosáhnout 258,6 gigaflops.

Společnost IBM uvedla svůj poslední model sálového počítače v roce 2008 a většinou vydává nový každé tři roky. Pokud se bude firma držet těchto zvyklostí, nedočkáme se nového produktu dříve než na konci příštího roku.

Gordon Haff, analytik u společnosti Illuminata, si myslí, že příští sálové počítače společnosti IBM by mohly pomoci uživatelům snížit náklady díky přesunu některých procesů na systémy x86 firmy IBM. V hybridním systému by mohl sálový počítač obsluhovat správu služeb a uložení dat a systém X86 by prováděl některé výpočetní operace, podotýká Haff.

Společnost IBM se pokusila zmenšit výdaje zákazníka již v současné řadě sálových počítačů a to využitím speciálních procesních enginů, jako je třeba Linux IFL procesor.

Rich Partridge, analytik u společnosti Ideas International, si myslí, že zvýšením výkonnosti a výpočetní síly nových sálových počítačů pravděpodobně společnost IBM dodá uživatelům odvahu k nahrazení serverů právě těmito počítači.

Plánovaná vylepšení hardwaru společnosti IBM vyšla najevo v době, kdy firma Oracle zveřejnila plány na integraci služeb společnosti Sun Microsystems. Výkonný ředitel firmy Oracle, Larry Ellison, na výroční konferenci společnosti IBM sliboval, že IBM porazí.

Technologický ředitel IBM Alan Ganek je naopak velmi optimistický ohledně šancí společnosti IBM v jakémkoliv souboji. "Oracle je protivník a vždycky to bude partner," reagoval Ganek na Ellisonův útok, "ale nevidím žádný důvod, proč bych se měl obávat."

Loughridge dodal, že prodej softwaru firmy IBM se ve třetím čtvrtletí nepatrně zvedl. Konkrétně měl na mysli dvou procentní nárůst prodeje hlavních middleware produktů společnosti jako je WebSphere, Tivoli, Lotus a řada produktů Rational.Komentáře