Intel: Atomy budou (muset být) výkonnější

Zastavení růstu prodejů netbooků se stává výzvou pro Intel, aby přehodnotil svojí strategii pro procesory Atom.


Intel chce vylepšit řadu procesorů Atom, aby pomohl zvýšit slábnoucí poptávku po netboocích, včetně uvedení dvoujádrových verzí.

Euforie spojená s netbooky, která trvala dva roky, rychle mizí. Podle studie IDC činily dodávky procesorů Atom 20 % z objemu mobilních procesorů, které prodal během prvního čtvrtletí letošního roku, ale tento objem oproti poslednímu kvartálu 2009 klesl téměř o čtvrtinu. To svědčí o ochladání zájmu o netbooky, i přes uvedení nové platformy PineTrail, která ovšem kromě nižší spotřeby nepřinesla až tolik novinek.

CEO Intelu, Paul Otellini, je ohledně segmentu netbooků optimistický a předpokládá v letošním roce další růst poptávky po nich. Toho chce Intel docílit zejména inovací procesorů Atom, což by mohlo přesvědčit majitele prvních generací netbooků vyměnit svoje staré stroje za nové. Otellini již na konferenci IDF informoval, že v tomto čtvrtletí jeho společnost začne dodávat dvoujádrové Atomy a i když odmítl specifikovat, zda půjde o čipy pro netboky či nettopy, komentátoři se shodují, že tím jsou jednoznačně myšleny mobilní Atomy, neboť ty pro nettopy již dvoujádrové jsou k dispozici a navíc verze pro netbooky jsou z hlediska prodejů značně atraktivnější.

Další novinkou je přechod k pamětem typu DDR3. Společnost HP již poodhalila informace o nové verzi svého netbooku Mini 210 s chystaným procesorem Atom N455, který má podporovat právě paměti typu DDR3, díky čemuž by mělo dojít také ke zlepšení výkonu těchto počítačů. Nepůjde ovšem oproti DDR2 pravděpodobně o žádný dramatický nárůst.

Jay Chou, analytik IDC, říká, že netbooky s dvoujádrovými Atomy a pamětmi typu DDR3 budou mít sice lepší výkon, než ty stávající, ale podle něj je otázkou o kolik. Dean McCarron, vedoucí analytik společnosti Insight 64, pak dodává, že tyto netbooky by měly být k dispozici za stejné ceny, jako stávající modely, což by je mělo pro uživatele zatraktivnit. Cenová úroveň netbooků se již stabilizovala a měla by vydržet i po uvedení dalších inovací, dodává McCarron. Jednojádrové Atomy se podle něj prodávaly dobře, ale již se příliš vzdálily od mainstreamových platforem a čipy s jedním jádrem dnes působí na mnoho uživatelů už poměrně archaicky.

McCarron také upozorňuje, že ve firemním segmentu je o netbooky velmi malý zájem, takže vše závisí na koncových spotřebitelích a právě je musí Intel nyní navnadit k dalším nákupům, aby udržet dobré prodeje svých Atomů.Komentáře