Intel: Chyba u nových 34nm solid state disků je opravena

Společnost Intel začala v úterý opět dodávat do obchodů svoje poslední solid state disky (SSD) poté, co se jí podařilo opravit chyba ochrany přístupu, který činil zařízení nefunkční a nešlo přistupovat k datům.


Firma vydala nový software pro SSD disky Intel X25-M, který problém s přístupem opravuje. Ten je volně ke stažení na stránkách společnosti. Další dodávky disků do obchodů jsou již samozřejmě bez této chyby, řekl Daniel Snyder, mluvčí společnosti Intel. Firma pozastavila dodávky po zjištění problému.

Již dříve společnost Intel přiznala, že našla chybu u všech nových SSD, které jsou vyrobeny 34nanometrovým procesem. Tato chyba ovlivní uživatele, jež si nastavili v BIOSu heslo disku. SSD se pak staly nepřístupné po nastavení, změnění nebo odstranění hesla a následného restartu. Update, který řeší tento problém, je k dispozici ve formátu ISO souboru, jež se musí vypálit jako CD nebo DVD.

Tento problém postihuje jen SSD disky a nezpůsobí žádnou škodu počítači, síti nebo operačnímu systému, uvedl Snyder 24. července v e-mailu.

Intel představil nové SSD disky X25-M a X18-M před necelým měsícem, konkrétně 21. července, a jejich hlavní cílovou kategorií byly klasické laptopy a desktopy. Disky jsou nabízeny ve velikostech 1,8 a 2,5 palců (viz foto nad článkem), s kapacitami 80, respektive 160 GB. Hned při vydání Intel propagoval výkon disků, který měl být skoro dvojnásobný, než měly předchůdci těchto modelů. Nicméně podle testu jednoho amerického serveru je rychlost čtení a zápisu disku X25-M 160 GB srovnatelný s minulou verzí. Dalším benefitem má být podle slov výrobce i nižší cena nových modelů.

Na stránce společnosti Intel je k dispozici také manuál na nainstalování nového firmwaru pro SSD disky. Některé systémy, například Macintosh firmy Apple s čipsetem nVidia, tato zařízení vůbec nerozezná. Uživatelé musí nejprve nainstalovat SSD disk bez ovladačů čipsetu a teprve poté znovu nainstalovat příslušné drivery od nVidie.

Více o nových discích společnosti Intel si můžete přečíst v dřívějším článku Solid state disky: Nižší ceny zvyšují šance na využití v mainstreamu.Komentáře