Intel chystá zvýšit grafický výkon mobilních procesorů

Pro zlepšení multimediálního výkonu svých mobilních procesorů postavených na architektuře Sandy Bridge chystá Intel jejich rozšíření o hardwarovou podporu dekódování 3D videa.


Notebooky s těmito novými čipy Intelu mají být schopné přehrávat Blu-ray 3D disky při redukci nároků na výpočetní výkon, čímž má dojít k prodloužení práce na baterii. Uživatelé také nebudou nuceni dokupovat speciální akcelerátor pro zobrazování trojrozměrného obsahu. Díky vyšší integraci s grafickým jádrem by pak měl vzrůst i výkon v běžných 3D aplikacích.

Výroba procesorů s kódovým označením Sandy Bridge by měla začít koncem letošního roku s tím, že počítače s nimi se dostanou do obchodů během první poloviny roku 2011, jak informoval mluvčí Intelu Nick Knupffer. Bližší detaily o těchto procesorech by měly být zveřejněny na Intel Developer Foru, jež se uskuteční 13.-15. září v americkém San Francisku. Už nyní je zřejmé, že oproti současným procesorům postaveným na architektuře Westmere, které kombinují 32nm jádro CPU a 45nm jádro GPU, přinese Sandy Bridge již kompletní 32nm architekturu i pro grafický čip.

Dean McCarron, vedoucí analytik společnosti Mercury Research, říká, že mezi jednotlivými generacemi grafických čipů dochází obvykle ke zdvojnásobení výkonu a podobně by tomu mohlo být i nyní, takže notebooky s procesory Sandy Bridge by podle něj mohly disponovat již poměrně solidním grafickým výkonem. AMD chce Intelu v tomto směru konkurovat čipy Fusion, přičemž první generace těchto procesorů, určených pro netbooky a ultrapřenosné počítače, by měla být uvedena na trh ještě v tomto roce, v příštím by se pak měly objevit Fusiony i pro stolní počítače a notebooky. AMD slibuje u těchto procesorů díky technologiím využívaným v grafických čipech Radeon zejména vysoký grafický výkon, který má umožnit přehrávání Blu-ray disků či hraní 3D her a v neposlední řadě také možnost použít grafická jádra pro provádění speciálních výpočetních operací, což Intel zatím neplánuje.

Dean McCarron pak dodává, že i když Intel a AMD nabídnou procesory s lepším grafickým výkonem, neovlivní tyto inovace trh s diskrétními grafickými kartami pro notebooky. Spíše podle něj lze očekávat nárůst počtu modelů notebooků, které umožní přepínat mezi méně výkonnou a úspornou integrovanou grafickou kartou pro práci nenáročnou na grafickou akceleraci a mezi samostatným čipem s dedikovanou pamětí, který by měl ve většině případů nabídnout podstatně lepší výkon, než grafická jádra integrovaná v procesorech.Komentáře