Intel cílí na mobilní zařízení s 14nm procesory Core M

Společnost na berlínském veletrhu spotřební elektroniky IFA 2014 představila sérii mobilních procesorů založených na 14nm architektuře.

Intel cílí na mobilní zařízení s 14nm procesory Core M


Skupina procesorů původně známá pod kódovým označením Broadwell-Y dostala oficiální název Core M. Dvoujádrové procesory jsou vyrobeny za použití 14nm technologie a podle Intelu mají ambici znovu oživit trh s notebooky.

O nových procesorech se již v červnu na Computexu krátce zmínil prezident Intelu Renee James, který tehdy řekl, že jde o energeticky nejúspornější procesory Core v historii společnosti. V té době však ještě nebyly známy specifikace procesorů.

Intel s procesory cílí především na flexibilní zařízení typu 2 v 1 kombinující notebook s tabletem. Popularita tohoto typu zařízení roste a Intel cítí příležitost. Procesory Core M mají rozvíjejícímu se trhu pomoci v rychlejším růstu. Hlavní devízou nové řady má být velikost procesorů, díky čemuž bude možné vyrábět zařízení s tenkou konstrukcí, a již zmíněná energetická úspornost, která zase přispěje k delší výdrži baterie.

Například procesor Core M 5Y70 prý prodlouží maximální dobu sledování videa HD o 1,7 hodiny ve srovnání s procesory Haswell. Intel zde udává průměrnou výdrž 6,9 až až 8,6 hodiny. Zařízení s Core M také nabídnou o 50 % rychlejší CPU a o 40 % lepší grafický výkon než předchozí generace procesorů od Intelu.

Řada Core M se skládá z procesorů 5Y70, 5Y10a a the 5Y10. Core M skvěle doplní již zaběhlé řady Atom a Core – vyplní se prázdný prostor mezi procesory pohánějícími méně výkonné smartphony a tablety a výkonnými procesory pro notebooky a desktopy.

V prvních produktech budou nové procesory k vidění již během čtvrtého čtvrtletí letošního roku. Nástup dalších zařízení má pokračovat i počátkem roku 2015.

 

Úvodní foto: © Intel


Komentáře