Intel dává na trh své první superrychlé paměti Optane

Paměti Optane založené na technologii 3D Xpoint je na trhu už dostupné, na komerční paměťové DIMM moduly si ale lidé budou muset počkat až do příštího roku.

Intel dává na trh své první superrychlé paměti Optane


Optane je nový druh nevolatilní paměti, která teoreticky dokáže zkombinovat schopnosti SSD a RAM pamětí. Založena je na technologii 3D Xpoint, vyvinuté společně firmami Intel a Micron.

Prozatím však jde Optane na trh v rozdělené podobě, buď jako SSD, nebo jako paměť. První dostupné Optane produkty jsou nízkokapacitní SSD, které půjde vložit do slotů na paměti v PC.

Paměti Optane jsou odlišné; u serverů a osobních počítačů mají nahradit současné DRAM a jsou kompatibilní s DDR4 sloty. První Optane DIMM moduly již Intel vydal do oběhu v rámci testování a doufá, že dokončené produkty vydá příštím rokem.

Během předváděcích akcí Intelu se Optane SSD mohly pochlubit až 10x vyšší rychlostí, než mají klasické SSD. Podle výrobců počítačů zrychlí Optane načítání her, spouštění počítače i běh aplikací.

O pamětech je toho známo relativně málo, prozatím firma rozeslala výrobcům hardwaru testovací vzorky. Základní technologie Optane produktů, 3D Xpoint, má sloužit jako spojovací můstek mezi primární a sekundární pamětí, vysvětluje Brian Krzanich, generální ředitel Intelu. Ambiciózním cílem je tedy spojit SSD a paměti do jediného prvku.

Optane je podle něj „rozdílovou technologií,“ která může proměnit současné architektury PC a serverů.

Intel se myšlenky spojení paměťového a datového úložiště vzdávat hned tak nehodlá. Schopnost Optane produktů rychle přesunovat velká množství dat v počítačích a datacentrech může zrychlit např. úkony strojového učení, popisuje Krzanich.

Obrat firmy za čtvrtý kvartál 2016 skončily na 16,4 miliardách dolarů, jde o nárůst o 1,5 miliardy oproti stejnému čtvrtletí roku 2015. Celkové čisté příjmy pak dosáhly 3,6 miliard, což znamená pokles o 1 procento.

Obrat Client Computing skupiny Intelu, která se zabývá počítačovými čipy, vzrostla na 9,1 miliardu, růst o 4 procenta oproti stejnému období v roce 2015. Obrat se zvedl především díky zvýšení průměrné prodejní ceny laptopů a stolních PC, i přes pokles celkových prodejů.

Během vánočních svátků se dařilo prodejům výkonných čipů typu Core i7, Krzanich zdůraznil především vysoké prodeje herních PC.

Skupina Data Center, která se zabývá serverovými čipy a vybavením datacenter, si polepšila o 8 % na celkový obrat 4,7 miliard dolarů. Skupina internetu věcí, nejnovější z jednotlivých součástí Intelu, si polepšila o celých 16 % na celkový obrat 726 milionů.

Úvodní foto: Intel


Komentáře