Intel: Jak budou vypadat ultrabooky?

Viceprezident Intelu Mooly Eden na konferenci IDF prohlásil, že uživatelský komfort v oblasti osobních počítačů projde zásadní revolucí díky uvedení nové kategorie mobilních zařízení označovaných jako ultrabooky.

Intel: Jak budou vypadat ultrabooky?


Intel kategorii ultrabooků definoval na základě toho, co běžní uživatelé od svých počítačů nejvíce požadují, a to údajně jak z emocionální, tak racionální perspektivy. Ultrabooky byly navrženy tak, aby uživateli daly možnost vytvářet a přijímat digitální obsah prostřednictvím zařízení, které bude elegantní, lehké, bezpečné a tenké, nabídne vysoký a flexibilní uživatelský komfort, aniž by byl (jako třeba u netbooků) obětován výkon, a které se bude prodávat za ceny ve středním rozpětí.

První ultrabooky mají být na trh uvedeny před letošními Vánocemi. Budou využívat zatím ještě dosavadní procesory Intel Core a mají se vyznačovat především velice útlým provedením a téměř okamžitým „probuzením“ z režimu spánku, což bude zajištěno prostřednictvím technologie Intel Rapid Start.

Druhá generace rodiny procesorů Intel Core, jež byla představena v průběhu tohoto roku, nabízí především zcela nový ivy bridgevizuální výkon, jehož bylo dosaženo díky vyššímu výkonu procesoru a zlepšení grafiky.

Účastníci fóra se mohli rovněž seznámit s procesorem, který bude ultrabooky pohánět v roce 2012 – 22nm procesor Intel Core třetí generace, kódově označovaný Ivy Bridge (viz foto). Očekává se, že tento nový procesor se v prvních zařízeních objeví ještě v první polovině roku 2012 a nabídne výrazný nárůst výkonu a podstatně vyšší energetickou účinnost, zejména díky nasazení tzv. 3D tranzistorů. Detaily o technologii Tri-Gate najdete v článku Intel vyvinul výkonnější a úspornější 3D tranzistory.

Mooly Eden publiku představil již šest předprodukčních verzí ultrabooku, přičemž všechny jsou už postaveny na procesoru Intel Core třetí generace.

Zařízení typu ultrabook má své uživatele uspokojit i po stránce bezpečnosti, neboť budou vybavena ochrannými technologiemi Intel Identity Protection a Intel Anti-Theft. Ultrabooky nové generace, notebooky i stolní počítače budoucnosti budou profitovat ze spolupráce Intelu a firmy McAfee, jejímž plodem je již ochrana proti krádeži zajišťovaná pro ultrabooky. Tato ochrana bude k dispozici od roku 2012 a jako první bude využívat hardwarových technologií Intelu na úrovni čipů. Nabídne zabezpečení zařízení i dat, a to prostřednictvím takových funkcí, jako jsou zámek, smazání dat nebo sledování polohy.

Mooly Eden rovněž upozornil na Thunderbolt, technologii vysokorychlostního dvojprotokolového I/O navrženou tak, aby uživateli nabídla vysoký výkon, jednoduchost a flexibilitu. Thunderbolt umožňuje propojení vysokorychlostních úložných zařízení, médií a displejů jediným tenkým kabelem. Ta se sice prosadila díky Applu v nových generacích počítačů Mac, ale v PC se zatím příliš velkého rozšíření nedočkala. Účastníci konference se mohli o možnostech této technologie přesvědčit na prototypu PC používajícím operační systém Microsoft Windows 7.

Budoucnost ultrabooků
Vize ultrabooku je několikaletá iniciativa, jež se realizuje ve třech fázích. Mooly Eden prohlásil, že právě probíhá fáze první, jež bude završena před Vánocemi uvedením prvních zařízení tohoto typu. Druhá fáze pak bude spuštěna s uvedením procesorů Intel Core třetí generace v první polovině roku 2012. V roce 2013 uvede Intel novou generaci procesorů Haswell, vyráběných opět 22nm technologií. Mooly Eden tento procesor představil publiku na IDF: čip budoucnosti při demonstraci provozoval několik aplikací současně. Očekává se, že nové počítače postavené na tomto čipu přinesou transformaci celého odvětví osobních počítačů, a to především s ohledem na vysokou výdrž baterie – ta bude nabízet údajně až deset dnů v pohotovostním režimu. Vedle dlouhé životnosti baterie se nové přístroje mají pochlubit i nebývalou úrovní uživatelského komfortu. Uvidíme tedy, jak se Intelu podaří tyto sliby splnit v praxi.Komentáře