Intel: Nové úspornější Atomy přijdou do konce roku

Společnost Intel potvrdila, že během čtvrtého kvartálu letošního roku začne dodávat nové netbookové Atomy s kódovým označením Pineview.


Konkrétně začnou být tyto menší a hlavně výrazně úspornější verze Atomů dodávány nejprve výrobcům PC, jak potvrdil Jeff DeMuth, který pracuje v oblasti platformového marketingu v Intelu, takže první netbooky, které budou těmito procesory osazené, by se na trh měly dostat v prvním čtvrtletí roku 2010.

Intel začal dodávat první procesory Atom v loňském roce a většina dnes nabízených netbooků je vybavena právě jimi, neboť v tomto segmentu nemá Intel příliš velkou konkurenci a alternativou k Atomům jsou buď ne příliš rozšířené procesory Via Nano a nebo pak ARMové čipy, které však uživatele netbooků odsuzují k využívání Linuxu, neboť nejsou kompatibilní s Windows.

O uvedení nové generace Atomů Intel informoval na začátku letošního roku s tím, že čipy s kódovým označením Pineview, které mají být součástí platformy Pine Trail, budou rychlejší a umožní vytvářet tenčí netbooky s delší výdrží na baterie. Jak se ukazuje, nárůst rychlosti nových Atomů oproti předchozí generaci není rozhodně omračující, ale Intel výrazně zapracoval na spotřebě, podobně jako u chystaných Atomů s kódovým označením Lincroft pro mobilní internetová zařízení (tzv. MIDy). Více o nich viz článek Intel: Platforma Moorestown přinese výrazné energetické úspory.

Nové Atomy budou integrovat grafické jádro a řadič paměti v jednom čipu, což sníží nároky na prostor až o 70 %, informoval DeMuth, díky čemuž bude možné vyrábět slibované tenčí netbooky. Integrovaný paměťový řadič umožní procesoru rychleji komunikovat s operační pamětí a grafický čip propojený přímo s jádrem CPU uvolní přenosové pásmo sběrnice pro komunikaci procesoru s dalšími komponentami.

Současná architektura Intelu pro netbooky umisťovala grafické jádro a paměťový řadič do samostatného čipu, nicméně toto řešení se ukazuje již jako nedostačující a uživatelé také volají po lepším grafickém výkonu, než jaký dosud netbooky poskytovaly. DeMuth však odmítl komentovat, jaký posun v grafickém výstupu nové grafické jádro přinese. Je pravděpodobné, že platformě Ion od nVidie s grafickým čipem GeForce 9400M nebude Pine Trail v tomto ohledu příliš velkou konkurencí.

Příznivou zprávou pro uživatele je to, že integrace více součástí do jedné bude mít v případě nových Atomů příznivý vliv nejen na spotřebu, ale i na výrobní cenu, což umožní nabízet v kategorii netbooků levnější produkty než dosud.Komentáře