Intel objevil závažnou chybu v nových čipsetech

Intel má velký problém. V čipsetech dodávaných spolu s novou generací procesorů Sandy Bridge je chyba ovlivňující přenosy dat z pevných disků.


Intel po zveřejnění informací o chybě, která je hardwarového charakteru, ihned skončil s dodávkou vadných čipsetů z řady 6 a nyní pracuje na opravě. Nicméně podle prvních odhadů bude mít tato chyba vliv na pokles obratu o 300 milionů dolarů během prvního čtvrtletí letošního roku. Problém se objevuje časem, kdy dochází k degradaci zmíněného čipsetu.

Problém se týká uživatelů, kteří si koupili počítače se čtyřjádrovými modely Core i5 a Core i7 druhé generace, neboť všechny čipsety řady 6 jsou potenciálně vadné. Opravené čipsety by měly být dodávány až od konce února a plný objem dodávek by měl být obnoven až v dubnu. Chyba konkrétně ovlivňuje přenos dat na SATA portech a může ovlivnit nejen výkon, ale i funkcionalitu pevných disků. Steve Smith, viceprezident Intelu, pak upřesňuje, že symptomem problému jsou objevující se chyby při datových přenosech. Není tedy pravděpodobné, že by počítač selhal rovnou, ale postupem používání se chyby nahromadí, dodává Smith. To je i důvodem, proč chyba byla objevena až nyní. Pro problém tedy neexistuje softwarové řešení a jedinou další možností je kromě výměny základní desky  pravděpodobně dokoupení přídavného SATA řadiče do PCI slotu a připojit disky přes něj.

Intel nyní chce věnovat maximální úsilí na co nejrychlejší opravu tohoto nepříjemného problému. Paradoxem je, že vadné čipsety původně prošly všemi interními testy Intelu i jeho partnerů a problém byl objeven až tuto neděli po prozkoumání postupné degradace čipů v čase v souvislosti s teplotou a napětím.

Intel sice bude dále dodávat na trh procesory Core nové generace (Sandy Bridge), ale bez čipsetů série 6, jejichž prodej je zastaven. Vzhledem k tomu, že jsou ale tyto čipsety párovány v počítačích s novými procesory, promítne se chyba negativně i do objemů prodaných procesorů. Také se očekává, že by se mohlo pozdržet uvedení dalších notebooků s procesory Sandy Bridge, neboť používají podobný čipset jako stolní PC a je možné, že chyba je i v něm. Ty měly přijít na trh ale až za několik týdnů, takže žádní uživatelé zatím nemohli takovýto notebook oficiálně získat. Kolik desek s vadnými čipsety řady 6 bylo již prodáno není známé, ale půjde pravděpodobně o milionové objemy, další velké množství ještě nepoužitých čipsetů bude mít na skladech jak Intel, tak i výrobci základních desek a nyní je možné je rovnou vyřadit. Na našem trhu se pak počítače s procesory Sandy Bridge (a s vadnými čipsety) prodávají od druhé poloviny ledna - více viz článek Počítače s novou generací procesorů Intel Core dorazily na český trh.

Zastavení produkce a začátek výroby nové revize čipsetu by podle prvních dohadů mělo Intelu snížit obrat za první čtvrtletí o již zmíněných 300 milionů dolarů, i když celoroční obrat společnosti by údajně neměl být již výrazněji ovlivněn. Pro Intel se jedná o velkou ránu hlavně z hlediska jeho pověsti a otřesení důvěry zákazníků, neboť od nových procesorů si sliboval velký úspěch a obdobný problém u konkurenční AMD u architektury K10 na konci roku 2007 přinesl této firmě vysoce negativní publicitu a značné poškození reputace.Komentáře