Intel odhalil detaily o čipech Dunnington a Tukwilla a architektuře Nehalem

Společnost Intel ohlásila, že plánuje dodávat nové šestijádrové čipy s kódovým označením Dunnington během druhé poloviny letošního roku. Současně potvrdila, že nová architektura Nehalem se objeví ve čtvrtém čtvrtletí a v příštím roce již možná přijdou první procesory Intelu vyrobené 32nm procesem.Společnost Intel ohlásila, že plánuje dodávat nové šestijádrové čipy s kódovým označením Dunnington během druhé poloviny letošního roku. Současně potvrdila, že nová architektura Nehalem se objeví ve čtvrtém čtvrtletí a v příštím roce již možná přijdou první procesory Intelu vyrobené 32nm procesem.

Šestijádrové čipy s kódovým označením Dunnington budou podle Pata Gelsingera, viceprezidenta Intelu, složené z 1,9 miliardy tranzistorů a budou obsahovat 16 MB L3 cache, kterou budou sdílet všechna jádra. Vyráběné pak budou osvědčeným 45nm procesem. Gelsinger tvrdí, že velká cache a šest jader přinesou zákazníkům značný nárůst výkonu.

Dan Olds, analytik společnosti Gabriel Consulting k tomu říká, že se jedná o významný posun od chvíle uvedení čtyřjádrových čipů a že tímto krokem Intel zvyšuje svůj náskok před konkurečním AMD, které pro změnu ohlásilo minulý týden dodávky nových tříjádrových procesorů Phenom. Olds však dodává, že šest jader je sice velký posun vpřed, nicméně v současnosti stále většina softwaru používaná na desktopových počítačích neumí využít ani dvě jádra, takže této výhody bude zatím možné využít jen v oblasti serverů.

Intel, který již v loňském roce začal vyrábět čipy 45m procesem, také potvrdil, že plánuje přejít na 32nm proces v roce 2009 nebo nejpozději 2010 (pro srovnání, AMD plánuje přejít na 32nm výrobní proces až na přelomu let 2010 a 2011). Gelsinger k tomu dodává, že první 32nm čipy budou zmenšené Nehalemy označované jako Westmere. Následně pak přijde i zcela nová architektura Sandy Bridge. Intel také potvrdil, že během čtvrtého čtvrtletí začne produkovat zmíněné čipy Nehalem, které se budou mimo jiné vyznačovat integrovaným paměťovým řadičem, který by měl odstraňovat omezení externí sběrnice procesoru (FSB).

Nehalem by měl dále nabídnout vyšší škálovatelnost, nižší spotřebu, zcela novou sběrnici QuickPath, společnou L3 cache pro všechna jádra, Hyper-Threading, instrukční sadu SSE 4.2 či podporu až osmi jader v jednom procesoru. Intel očekává, že Nehalem nabídne při stejném výkonu o 30 % menší spotřebu než Penryn, nebo při stejné spotřebě výrazně vyšší výkon.

Intel dále informoval, že koncem roku 2008 se také objeví nový čip z rodiny Itanium, označovaný jako Tukwilla. Bude se jednat o čtyřjádro, běžící na frekvenci 2 GHz, které bude obsahovat integrovaný duální řadič paměti a bude vybaveno i novou sběrnicí Quickpath. Tento procesor bude mít k dispozici 30 MB cache, bude složen ze 2 miliard tranzistorů a vyráběn by měl být patrně ještě 65nm procesem.
Nenechte si ujít:
Intel připravuje čtyřjádrové procesory QX9300 pro notebooky

Skulltrail od Intelu - osm jader přináší maximální výkon

Intel představuje šestnáct procesorů nové generace

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci – přijde zdražení procesorů?

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

AMD představilo na CeBITu své první 45nm procesory

Detaily o nízkoenergetických procesorech Atom od Intelu

Gelsinger dále řekl, že Intel také pracuje na zcela nové rodině procesorů s označením Larrabee, která bude zaměřena na náročné grafické aplikace, bude mít zcela novou architekturu cache paměti a měla by přinést výrazné zvýšení výkonu.


Komentáře