Intel odhalil svoje plány s procesory Core a Atom

Viceprezident společnosti Intel Sean Maloney včera na veletrhu Computex oznámil, že do konce roku 2012 bude prý 40 procent segmentu spotřebitelských notebooků používat zcela novou platformu ultrabook. Představil také chystané procesorové platformy.


Ve své projevu na veletrhu Computex, který patří k největším veletrhům v počítačovém odvětví, Maloney nastínil další detaily významných změn v následujícím vývoji procesoru Intel Core. Rovněž zopakoval, že Intel bude usilovat o urychlení „systému na jednom čipu“ (SoC), postaveného na procesoru Intel Atom pro netbooky, smartphony, tablety a další zařízení.

Aktuální vizí společnosti Intel je nabídnout uživatelům zcela nový způsob práce s osobním počítačem a urychlit nástup nové třídy mobilních počítačů, tzv. ultrabooků. Tyto počítače mají nabídnout kombinaci výkonu a funkcí dnešních notebooků a tabletů a společně s tím vyšší flexibilitu a úroveň zabezpečení, a to včetně tenkého, lehkého a elegantního designu.

Sean Maloney popsal tři hlavní fáze ve strategii společnosti urychlit realizaci této vize. Ta se již naplňuje s uvedením druhé generace procesorů Intel Core. Tato rodina produktů umožní výrobcům vytvářet notebooky tenčí než 20 mm, jejich cena bude začínat pod 1 000 dolarů. Počítače postavené na těchto čipech budou k dispozici již letos o Vánocích, kdy se na trhu objeví první „ultrabooky“ Asus UX21.

Maloney také nastínil novou generaci procesorů přezdívanou „Ivy Bridge“. Ta by se měla objevit na trhu v první polovině roku 2012. Notebooky postavené na technologii „Ivy Bridge“ podle něj nabídnou úspornější provoz, lepší vizuální výkon, vyšší flexibilitu a zabezpečení. Ivy Bridge je první vysokokapacitní čip vyráběný 22nm technologií  za použití revolučního designu tranzistoru Tri-Gate, který byl představen v květnu. Sean Maloney rovněž poukázal na komplementární technologie USB 3.0 a Thunderbolt, které jsou snahou společnosti Intel posunout platformu PC dál.

Po „Ivy Bridge“ by se měla v roce 2013 objevit novinka kódově označovaná „Haswell“, která je třetím krokem ke  konceptu Ultrabook a nové definici notebooku v tenkém, lehkém a atraktivním designu. Generace „Haswell“ nabídne zcela novou definici tepelného bodu, neboť mikroprocesor bude dosahovat pouhé poloviny dnešní hodnoty.

Sean Maloney se rovněž ve svém vystoupení věnoval klíčovým milníkům dalšího vývoje procesorů Intel Atom pro tablety, netbooky a smartphony. Procesor Atom předběhne Mooreův zákon, neboť během 3 let má být dosaženo posunu z 32 nm přes 22 nm na 14 nm. Toto nové tempo vývoje procesorů znamená, že každý rok bude na trh uvedena nová generace, která nabídne nižší únik výkonu z tranzistorů, nižší aktivní výkon a vyšší hustotu tranzistoru. Výkonné smartphony, tablety a netbooky tak nabídnou více funkcí a delší výdrž na baterii.

Intel tento měsíc dosáhl milníku 100 milionů vyrobených procesorů a již připravuje další generaci nazvanou „Cedar Trail“. To je vůbec první platforma pro netbooky, která vychází z intelovské technologie 32 nm. Nová platforma umožní vytvářet počítače, které budou extrémně tenké, nebudou obsahovat ventilátor a budou vybaveny novými funkcemi, jako je technologie Intel Rapid Start pro rychlý přechod z režimu spánku nebo Intel Smart Connect Technology umožňující aktualizovat počítač i v pohotovostním režimu. Dále budou uživatelé moci využít funkce Intel Wireless Display a PC Synch, jež uživatelům nabízí možnost aktualizovat a synchronizovat dokumenty, obsah a média napříč různými zařízeními. Vedle toho se očekává, že nová platforma nabídne více než 10hodinovou výdrž na baterii při aktivním používání a týdny v pohotovostním režimu. „Cedar Trail“ bude rovněž podporovat operační systémy, jako jsou Microsoft Windows, Google Chrome a MeeGo.

Vedle toho Sean Maloney představil přes desítku tabletů fungujících na třech různých operačních systémech. Všechny jsou dnes dostupné v provedeních s procesorem Intel Atom Z670.

Maloney rovněž podotkl, že rostoucí počet lidí a zařízení připojených k internetu povede k nebývale rychlému rozvoji aplikací na bázi cloudu, zejména co se týče ukládání dat, synchronizace a zábavy. Společnost Intel je připravena jít s tímto trendem. Sean Maloney zdůraznil, že na každých 600 nových smartphonů nebo 122 nových tabletů připojených k internetu je zapotřebí jednoho intelovského serveru. Rovněž zopakoval vizi Cloud 2015, tedy představu světa sestávajícího z provázaných, „federalizovaných“ cloudů umožňujících firmám sdílet data bezpečně po veřejných i privátních cloudech. Tedy představu automatizovaných sítí, jež umožňují přesun pracovní zátěže mezi servery v datových centrech, čímž přispívají k efektivnějšímu využití; a v neposlední řadě představu cloudů, které dokážou rozpoznávat jednotlivá připojená zařízení a volit s nimi spojené typy aplikací a příkazů.

Na závěr svého vystoupení Maloney zdůraznil klíčovou roli, kterou bude v transformaci výpočetní techniky hrát počítačový průmysl na Tchaj-wanu. Vyslovil se ve prospěch kolektivních inovací, které dovedou celé odvětví do nové éry, v níž počítače nabudou mnoha rozličných podob, stanou se dostupnějšími a proniknou do všech oblastí lidského života. „Počítačový průmysl na Tchaj-wanu sehraje v naplňování této vize důležitou úlohu,“ prohlásil Maloney.Komentáře