Intel podpoří formát WebM od Googlu

Společnost Intel zvažuje hardwarovou akceleraci pro nový WebM video formát firmy Google ve svém "televizním čipu" založeném na procesoru Atom - pokud ovšem tento formát získá na popularitě. Potvrdili to představitelé této společnosti.


Google minulý týden představil svůj HD WebM video formát určený pro přenos vysoce kvalitního webového videa na různá zařízení včetně televizí a handheldů. WebM soubory budou nabízet video přenosy komprimované pomocí open source VP8 video kodeku, který Google získal díky tomu, že zakoupil v únoru On2 Technologies.

"Stejně jako jsme to udělali s jinými kodeky jako je MPEG2, H.264 a VC1, tak pokud VP8 se stane standardem na scéně Smart TV, přidáme jeho podporu do našich dekodérů," prozradil Wilfried Martis, generální manažer pro maloobchodní spotřební elektroniku u Digital Home Group společnosti Intel.

Intel spolupracuje se společností Google na přenesení internetového videa do televize za využití televizní platformy Googlu, která by měla spojit televizní vysílání a internetový obsah do jednoho rozhraní. Google bude dodávat software a služba by měla být k dispozici později v tomto roce na některých HD televizích a Blu-ray DVD přehrávačích společnosti Sony, pro které bude Intel dodávat vysoce optimalizované čipy Atom CE4100.

Firma Intel odmítla komentovat jak ovlivní nepřítomnost hardwarové akcelerace v čipech CE4100 projekci Google TV. Google vlastní Youtube, což je největší stránka s videi na internetu.

Čipy CE4100 od Intelu budou schopny softwarově dekódovat a přehrávat WebM soubory, prozrazuje Martis. Nicméně, hardwarová akcelerace by mohla nabídnout více kvalitní video díky rychlejšímu dekódování a menší spotřebě energie.

Intel se snaží přesvědčit hlavní výrobce televizí a spotřební elektroniky, aby využívali čip Atom CE4100. Čip obsahuje CPU, které běží na frekvenci 1,2 GHz a je schopen dekódovat dva 1080p video přenosy, je ovšem teprve ve výrobě, ale společnost tvrdí, že již má objednávky na více než milión kusů.

Velký počet výrobců hardwaru a softwaru oznámilo podporu WebM formátu, ovšem Intel na tomto seznamu chyběl. Společnosti jako Mozilla, Microsoft a Opera Software byly první, které oznámily svou podporu, a výrobce čipů Broadcom prozradil, že jeho VideoCore IV procesor pro smartphony bude nabízet hardwarovou akceleraci pro WebM video soubory.Komentáře