Intel představí novou generaci technologie Thunderbolt

Americká společnost Intel rozeslala pozvánky, podle kterých příští měsíc na veletrhu Computex v Taipei představí „novou generaci Thunderboltu“.

Intel představí novou generaci technologie Thunderbolt


Technologie Thunderbolt propojuje počítače s externími pevnými disky či displeji a umí mezi nimi přenášet data rychleji, než USB. Porty Thunderbolt najdeme především u Maců, i když k vidění jsou i u některých počítačů s Windows. Zatím poslední verze Thunderboltu (verze 2.0), umí přenášet data rychlostí až 20 Mbps, což je oproti USB 3.1 dvojnásobek.

Intel zatím o další verzi svého konektoru odmítl zveřejnit jakékoli podrobnosti, avšak očekává se, že nové produkty s podporou nové generace jeho portu budou představeny již během tiskové konference, která se odehraje 1. června. V minulosti Intel uvedl, že rychlost přenosu dat by mohla díky nové křemíkové fotonické technologii dosáhnout až 50 Gbps. Na druhou stranu představitelé americké společnosti přiznali, že současná rychlost Thunderboltu 2.0 je pro většinu aplikací dostačující a rychlejší konektory budou vydány, jakmile nastane vhodná doba.

Rychlejší konektory Thunderbolt by bylo možné využít třeba u 8K videa, které bude nativně podporovat nový operační systém Windows 10. Televizory s 8K rozlišením na trhu zatím nejsou.

Někteří experti nedávno vyjádřili své pochybnosti o budoucnosti Thunderboltu z toho důvodu, že americký gigant Apple se rozhodl jej neintegrovat do svého nového super tenkého 12palcového MacBooku. A Thunderbolt to nemá snadné ani u počítačů s Windows, u nichž je velký tlak na cenu, jelikož příslušenství s podporou tohoto portu je poměrně drahé.

Na Computexu bude představeno také nové USB Type-C 3.1, které je považováno za hlavní konkurenci Thunderboltu. USB Type-C má výhodu v tom, že je možné pomocí něj dobíjet laptopy a tento konektor podporuje široká řada příslušenství. Kabel USB Type-C je navíc na obou koncích stejný, což uživatelům usnadňuje jeho používání.

Intel, jehož inženýři na vývoji USB 3.1 v rámci organizace USB-IF taktéž pracují, však trvá na tom, že Thunderbolt nemá USB konkurovat, nýbrž jej doplňovat.

Úvodní foto: © Intel


Komentáře