Intel předvedl první smartphone postavený na platformě Moorestown

Společnost Intel v minulém týdnu na veletrhu CES v Las Vegas předváděla první smartphone založený na platformě Moorestown, která bude určená pro nejmenší mobilní přístroje.


Předváděný přístroj byl prototyp modelu GW990 od LG, který by se na trh měl dostat v druhé polovině letošního roku, jak informoval CEO Intelu Paul Otellini. Jeho základem je nová generace procesorů Atom s kódovým označením Lincroft, které jsou určeny pro smartphony a tzv. MIDy (mobile internet devices).

Předváděný smartphone disponoval 5“ displejem a dokázal přehrávat video v HD rozlišení (720p). Displej podporoval tzv. funkci multidotyku a na přístroji běžel OS Moblin, což je verze Linuxu určená speciálně pro mobilní zařízení a jejíž vývoj měl Intel do nedávné doby pod svým patronátem. Na GW990 je možné provozovat několik aplikací současně a hodí se např. i k videokonferencím, neboť disponuje dvěma zabudovanými kamerami.

Platforma Moorestown se má vyznačovat hlavně sníženou spotřebou, zhruba poloviční při provozu a až 50krát menší v idle režimu ve srovnání se svým předchůdcem, platformou Menlow, informoval Intel. Její součástí je již zmíněný procesor Atom s kódovým označením Lincroft, který je designován jako tzv. systém on chip (SoC) a obsahuje v jednom pouzdře 3D grafický akcelerátor, paměťový řadič a další komponenty. Další součástí zmíněné platformy je pak čipset s kódovým označením Langwell.

Podle Otelliniho má Moorestown přinést na smartphony výkon pro běh klasických aplikací, používaných na PC. Otellini tvrdí, že nová platforma je menší, rychlejší a lepší než cokoliv, co jeho společnost dosud vyrobila. Doufejme tedy, že bude i úspěšnější než Menlow, neboť jeho využití v MIDech je spíše minoritní a celá tato kategorie mobilních internetových zařízení zůstává ve stínu svých úspěšnějších „sourozenců“, netbooků.Komentáře