Intel připravuje čtyřjádrové procesory QX9300 pro notebooky - doplnění

Minulý týden v pátek Intel definitivně potvrdil, že plánuje ještě v tomto roce začít dodávat čtyřjádrové procesory designované speciálně pro notebooky, hlavně pro modely, které mají být určené jako desktop replacement.Minulý týden v pátek Intel definitivně potvrdil, že plánuje ještě v tomto roce začít dodávat čtyřjádrové procesory designované speciálně pro notebooky, hlavně pro modely, které mají být určené jako desktop replacement.

Tyto čtyřjádrové (quadcore) čipy mají být postavené na mikroarchitektuře Penryn a na trh by se měly dostat ve třetím čtvrtletí letošního roku. Intel odmítl komentovat detaily, jen potvrdil, že čipy budou vyrobeny 45nm procesem a na internetu se pak objevily zprávy, že by měl nést označení Core 2 Extreme QX9300.

Podle webu Digitimes by tento procesor měl stát 1 038 dolarů (při prodeji tisíce kusů), měl by běžet na frekvenci 2.53 GHz (s FSB na 1066 MHz) a bude mít 12 MB L2 cache.

Čip bude vydán pro platformu Centrino 2, s kódovým označením Montevina, která by se měla na trh dostat již v druhém čtvrtletí roku 2008. Montevina je upgrade současné mobilní platformy Centrino a přinese mimo jiné podporu Wi-Fi a mobilního WiMAXu v jednom čipu. Dále by měla nabídnout zabezpečení TXT (Trusted eXecution Technology), ve verzi Pro přibude i virtualizace či technologie Turbo Memory 2 pro rychlejší práci s daty na pevném disku. Novinkou by v Montevině měla být podpora pamětí typu DDR3, které by již koncem letošního roku měly zaznamenat masivní nástup.
Nenechte si ujít:
Ultralevné notebooky za 4000 Kč dorazí brzy na trh, tvrdí Intel

Skulltrail od Intelu - osm jader přináší maximální výkon

Intel představuje šestnáct procesorů nové generace

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci – přijde zdražení procesorů?

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Notebooky se čtyřjádrovými procesory rozhodně nebudou malé modely jako je MacBook Air, říká Nathan Brookwood, hlavní analytik společnosti Insight 64. Ocení je podle něj naopak hráči a ti, kdo potřebují vysoký výkon, srovnatelný s výkonem desktopu. Navíc je zřejmé, že tyto procesory budou vyžadovat více proudu a tím pádem i silnější baterie.

Podle dřívějšího vyjádření představitelů Intelu měli uživatelé očekávat čtyřjádrové mobilní čipy až se vyřeší všechny problémy spojené s jejich napájením, takže jejich ohlášení lze brát za potvrzení skutečnosti, že k vyřešení tohoto problému již došlo, což by potvrzovalo i informaci od Digitimes, že maximální spotřeba QX9300 by měla být 45 wattů.


Procesory Intelu ze současné platformy Centrino.


Komentáře