Intel: Procesory Westmere-EX ohromí počtem jader

Intel chce v příštím roce uvést na trh nástupce 8jádrového čipu Nehalem-EX. Půjde o procesor s větším počtem jader a vyšším výkonem.


„Nové čipy řady Westmere-EX své uplatnění najdou u serverů se čtyřmi a více sockety,“ uvedl ve svém prohlášení Stephen Smith, viceprezident a ředitel skupinových operací společnosti Intel. Čipy mají nahradit 8jádrové procesory Nehalem-EX, uvolněné v březnu letošního roku pod značkami Xeon 7500 a 6500.

Čipy se mají lišit především v použitém výrobním postupu. Zatímco u Xeonů 7500 a 6500 Intel aplikoval již zastaralý 45nm proces, pro nové čipy Westmere-EX počítá s o něco modernější 32nm technologií. Podle Smitha tak nové čipy nabídnou větší počet jader, přičemž spotřebují stejné či dokonce menší množství energie.

Co můžeme od nových čipů očekávat, nastínil Intel březnovým vydáním 32nm procesorů Xeon 5600 řady Westmere-EP pro jedno a dvou socketové servery. Tento čip je možné opatřit až 6 jádry, což je podle údajů výrobce o 50 % jader více (které lze využít až k 60% výkonnostnímu zlepšení) než u jeho předchůdce.

„Pokaždé musíme zvážit, zdali chceme jen navýšit výkon a zachovat funkčnost, nebo přinést i nové schopnosti. V tomto případě jsme se rozhodli pro mix obojího,“ říká Smith, který však odmítl prozradit nějaké bližší informace o taktu či počtu jader nových čipů Westmere-EX. Není podle něj ani zcela jasné, v jakém čtvrtletí příštího roku je možné očekávat jejich uvolnění. Upozornil ale na fakt, že se čipy Xeon 7500 a 6500 dostaly na trh poměrně nedávno a životnost platformy Nehalem-EX odhadl přibližně na dva roky.Komentáře