Intel: Šestijádrové procesory jsou připraveny otřást trhem!

Společnost Intel plánuje vypustit na trh příští pondělí nové šestijádrové Xeony řady 7400 s kódovým označením Dunnington. Mělo by se tak stát souběžně se začátkem velké výroční show společnosti VMware, která se bude odehrávat v Las Vegas a toto načasování není náhoda.Společnost Intel plánuje vypustit na trh příští pondělí nové šestijádrové Xeony řady 7400 s kódovým označením Dunnington. Mělo by se tak stát souběžně se začátkem velké výroční show společnosti VMware, která se bude odehrávat v Las Vegas a toto načasování není náhoda.

Podle analytiků se Intel zaměřuje svými novými produkty na uživatele, kteří hledají platformy pro virtualizaci a konsolidaci a volili dříve Unixové systémy založené na RISCových procesorech. Přesunutí několika virtuálních strojů do šestijádrového procesoru totiž zlepší management jak virtuálních, tak i fyzických systémů. Konsolidace více fyzických serverů do jednoho, energeticky efektivního systému, může pomoci také výrazně ušetřit místo v datových centrech.

Intel není jediný, který plánuje vypustit na trh svůj nový čip právě ku příležitosti velké konference VMware. Už řada hardwarových výrobců ohlásila nové produkty, designované s ohledem na virtualizaci a s tím, jak ta postupuje v datových centrech, jsou servery vybavovány stále větší procesní a paměťovou kapacitou, stejně jako zdokonaleným síťovým připojením. Například Dell ohlásil nové PowerEdge blade servery, včetně čtyřpaticového modelu M905 pro dvou a čtyřjádrové procesory od AMD, který může podporovat až 66 virtuálních strojů. M905 může pracovat s XenServerem od Citrixu, Hyper-V od Microsoftu nebo softwarem od VMware. Dell dále ohlásil řadu nových úložných systémů a sližeb.

Šestijádrový Dunnington byl blíže představen již Patem Gelsingerem z Intelu na srpnovém IDF, takže si jen shrňme, že první šestijádrový procesor bude mít označení Xeon X7460, měl by obsahovat 1,9 miliardy tranzistorů a bude vyroben 45nm Hi-K technologií. Podle Gelsignera by měla 16 MB velká sdílená cache a další dvě jádra přinést výrazný nárůst výkonu oproti dosavadním čtyřjádrovým řešením.

Konkurenční AMD také vyvíjí svůj šestijádrový procesor s kódovým označením Istanbul, který se má ale objevit až zhruba za rok a v roce 2010 by pak měla nabídnout dvanáctijádrový čip Magny-Cours. Z roadmapy AMD tedy úplně vypadla osmijádra (která Intel ovšem bude moci nabízet již za několik měsíců s příchodem nové mikroarchitektury Nehalem). Viceprezident AMD Randy Allen to zdůvodnil tím, že dvanáctijádrové procesory bude údajně snazší vyrábět a že si poradí s vyšším zatížením. V roce 2010 AMD také plánuje uvést levnější šestijádrový model s kódovým názvem Sao Paulo, který bude obsahovat méně cache a bude určen pro levnější systémy.

Šestijádrový procesor od Intelu bude vyroben z jednoho kusu křemíku, na rozdíl od dosavadních čtyřjader Intelu, které byly vlastně spojením dvou dvoujádrových čipů. Nový procesor také údajně lépe využívá cache a například Nathan Brookwood, analytik společnosti Insight 64 označuje nový Xeon za nejlepší vícejádrový procesor, který Intel zatím vyrobil.

Více informací o Xeonu X7460 z jeho uvedení na IDF si můžete přečíst v článku Intel: Šestijádrové procesory přijdou už v září!


Pohled do útrob šestijádrového Xeonu od Intelu.


Komentáře