Intel ukázal možnosti svého miniaturního počítače Euclid

Novinka, která je určena pro průmyslové nasazení, funguje na baterky, má HDMI port, 3D RealSense kameru a je osazená procesorem Atom a širokou škálou bezdrátových technologií. Například robotům poslouží jako mozek i oči.

Intel ukázal možnosti svého miniaturního počítače Euclid


O Intelu se v poslední době čím dál tím víc mluví v souvislosti s vývojem malých počítačů. Nejdříve představil tzv. Compute Sticks, následně Compute Cards ve tvaru platebních karet a nyní přichází s tajemným Euclidem – počítačem o velikosti palce, který má sloužit jako mozek a oči robotů. Intel ho představil už loni v létě, a ač ještě není na trhu, aktuálně se kolem něj objevily další podrobnosti.

Je tak malý a lehký, že může být držen jako propisovačka a má zabudovanou 3D kameru RealSense, což z něj prakticky dělá počítač spojený s Microsoft Kinect. Díky svému designu je navíc možné instalovat ho do míst, kde by humanoidní roboti měli oči a Euclid jim pak může usnadňovat pohyb, což umožňují i pohybová a prostorová čidla.

Dostatečný výkon ke zpracování a analýze obrazových vjemů poskytuje procesor Intel Atom, navigaci pak umožňuje integrovaná GPS.

Právě v robotovi Intel novinku prezentoval na loňském vývojářském fóru Intel Developer Forum. Na webu Mouser Electronics je v současnosti k dispozici tzv. Euclid Developer Kit, ačkoliv konkrétní datum vydání nebo cenu společnosti zatím nezveřejnila.

Euclid disponuje rovněž Wi-Fi a Bluetooth konektivitou, díky které může být ovládán na dálku s jiným PC nebo mobilním zařízením. Také může sloužit jako „plnohodnotný, soběstačný mozek se smyslovými schopnostmi, nebo jako chytré čidlo ovládané výkonnějším počítačem,“ píše se na webu Mouser Electronics.

Krom jmenovaného je počítač vybaven ještě několika environmentálními čidly, mikrofonem, reproduktory a sloty pro HRDMI a USB 3.0, přičemž energii přijímá z akumulátoru.

Co se týče softwaru, Euclid podporuje Ubuntu OS a Robotics Operating System (ROS), který obvykle slouží jako jakási systémová nadstavba, a podporovat bude rovněž platformu Arduino.

Úvodní foto: Agam Shah, IDG NS


Komentáře