Intel uvádí na trh první vysokokapacitní SSD Optane

Vysokorychlostní paměti Optane nově dosahují kapacity 375 GB, do konce roku se však vyšvihnou až na 1,5 TB.

Intel uvádí na trh první vysokokapacitní SSD Optane


Intel v lednu představil paměťové moduly Optane s kapacitou 32 GB. Nyní se na trh uvádějí novější modely DC P4800X, které pojmou až 375 GB dat a podle výrobce se v nejbližších týdnech dočkáme kapacity 750 GB, respektive ještě do konce letošního roku dokonce 1,5 TB.

SSD mají podobu přídavné karty s rozhraním PCI-Express/NVMe, pasující do U.2 slotů, což znamená, že můžou fungovat i v pracovních stanicích a serverech založených na 32jádrových procesorech Naples od AMD.

Příští rok by pak měly být Optany, o nichž se hovoří jako o možných superrychlých nástupcích pamětí SSD a DRAM, k dispozici právě i v podobě DRAM modulů. Kdy se objeví u spotřebitelů, ale není úplně jasné.

Intel také ukázal výsledky testů porovnávajících Optane s běžnými SSD, respektive výsledky souboje Optane SSD DC P4800X a tři roky staré flashové SSD DC P3700, považované za jednu z nejrychlejších pamětí od Intelu.

Optane jednoznačně dominoval při běžných čtecích a zapisovacích procedurách, kdy jeho rychlost byla při zápisu až desetinásobně vyšší oproti běžným SSD, a třikrát vyšší při čtení, ačkoliv obecně testy naznačily, že výkon není tak vysoký, jak Intel původně proklamoval.

I tak ale představuje příslib, jako možná úložná technologie budoucnosti, přestože podle odborníků mu nahrazení konkurence bude ještě pár let trvat. I proto, že je stále ve vývoji a výrazně dražší.

Celkem jednoznačně se ale dosud jeví jejich využití. Optane paměti mají snižovat latenci a tedy zásadně zvyšovat rychlost přenosu dat mezi servery v datových centrech a pomáhat například při analytických úkonech, kdy je třeba pracovat s velkým objemem dat. Při použití specializovaného softwaru se navíc můžou tvářit jako DRAM a navýšit paměťovou kapacitu serverů nebo být efektivně využity při cachingu.

Podle odhadů Intelu zvládnou dva servery vybavené P4800X vykonat desetkrát tolik transakcí v MySQL oproti P3700. Otázka je, kdy by taková úspora vynahradila nákladnou proměnu infrastruktury datových center.

Je ale pravda, že podporu velkých společností už si Optane získal. Například Facebook jej zkouší už více než rok, samotná IBM jej využívá pro cloudovou platformu Bluemix a pracovat s ním začínají taky třeba v Hewlett Packard Enterprises nebo v Alibabě a v jednání je též Microsoft.

Svůj vlastní hardware postavený na Optane pak vyvíjejí další společnosti -- od Lenova až po Dell.

Úvodní foto: Intel


Komentáře