Intel uvedl supervýkonné osmijádrové Nehalemy-EX

Společnost Intel v úterý ohlásila dostupnost nových serverových procesorů Nehalem-EX, které podle výrobce znamenají výrazný výkonnostní posun.


Stalo se tak jen den poté, co konkurenční firma AMD uvedla na trh dvanáctijádrové procesory Opteron řady 6000, více o nich najdete v článku AMD: Dvanáctijádrové Opterony již v prodeji.

Podle Kirka Skaugena, viceprezidenta a generálního manažera skupiny pro datová centra v Intelu, nabízí nově uvedené čipy až dvacetinásobný výkon oproti jednojádrovým Xeonům a podle něj jde o největší výkonnostní skok v historii řady Xeon. Procesory Nehalem-EX jsou zaměřeny na high-endové servery, na nichž běží náročné a kritické aplikace jako například databáze a aplikace business intelligence. Podporovány jsou systémy s až 256 paticemi.

Nové osmijádrové procesory jsou k dispozici na frekvencích mezi 1,86 GHz a 2,26 GHz a každé jádro může zpracovávat dvě aplikační vlákna, což u osmipaticového serveru znamená možnost běhu 128 vláken současně. Procesory disponují 24 MB cache, což je dvojnásobek oproti Xeonům řady 5600, který byly uvedeny před dvěma týdny a jsou určeny pro servery nižší a střední třídy.

Osmijádrové procesory budou spadat do řady Xeonů 7500 a 6500. Intel uved také čtyř a šestijádrové modely, jejichž ceny začínají na 744 dolarech a končí na 3692 dolarech.

Modely Nehalem-EX zahrnují bezpečnostní technologie, známé z předchozích řad, přičemž Intel vylepšil paměťový řadič na čtyřkanálový, který je srovnatelný s nejnovějšími procesory AMD Opteron. Podle prvních benchmarků, které provedli naši kolegové ze serveru InfoWorld, poráží šestnáctijádrové servery s Nehalemy-EX X7560 taktovanými na frekvenci 2,26 GHz čtyřiadvacetijádrové systémy postavené na dřívější generaci procesorů Opteron 8435 s frekvencí 2,6 GHz. Dvoupaticový server s Xeony X7560 pak poráží čtyřpaticové servery s Xeony X7350 na frekvenci 2,93 GHz. Detaily o testech nových Xeonů můžete najít v článku InfoWorld review: Intel Xeon Nehalem-EX lives large (v angličtině).Komentáře