Intel výrazně zlevnil své dvoujádrové i čtyřjádrové procesory

V očekávání příchodu nových čipů postavených na mikroarchitektuře Nehalem snížil Intel ceny mnoha svých dosavadních procesorů a to až o pětinu. Nejvíce se zlevňovalo mezi čipy Core 2 Quad.


Nové desktopové procesory s kódovým označením Lynnfield by mohly být k dispozici již na začátku září, i když Intel stále odmítá upřesnit konkrétní termín. Ty budou postavené na architektuře Nehalem a nabídnou vyšší výkon při menší spotřebě. Je tedy jen logické, že se Intel chce zbavit zásob dosavadních modelů postavených na architektuře Core 2. Ve stejné době by měly přijít na trh i mobilní Nehalemy s kódovým označením Clarksfield, nicméně zde se zatím žádné výprodeje starších modelů nekonají.

Snížení cen konkrétně postihlo řadu čtyřjádrových čipů určenou pro mainstreamové desktopy. Ceny čipů Core 2 Quad Q9400 a Q9300 s 6 MB L2 cache a frekvencemi 2,66 GHz v případě prvního modelu a 2,5 GHz v případě druhého, byly sníženy o 14 % z 213 dolarů na 183 dolarů. Pomalejší modely Core 2 Quad Q8400 a Q8300 klesly o 11 %. Slevy se však dotkly i některých dvoujádrových modelů určených pro low-endové desktopy. O 19 % poklesla cena u čipu Celeron E5100, který pracuje na frekvenci 2,2 GHz a obsahuje 512 kB cache. Ten nyní stojí 43 dolarů oproti původním 53 dolarům. Procesor Core 2 Duo E7500, který pracuje na taktovací frekvenci 2,93 GHz a obsahuje 3 MB cache, je levnější o 15 % a jeho cena klesla ze 133 na 113 dolarů.

Nový ceník Intelu byl vydán jen několik dní po té, co společnost ohlásila své finanční výsledky za druhý fiskální kvartál roku 2009, které byly překvapivě dobré. Ty CEO společnosti, Paul Otellini, označil jako signál stabilizace trhu s PC a očekává, že v dalších čtvrtletích se příjmy Intelu ještě zlepší. I přes tento optimismus ale obrat Intelu během druhého čtvrtletí klesal, v případě procesorů pro servery, pracovní stanice a desktopy propadl na 3,4 miliardy oproti loňskému výsledku 4,1 miliardy dolarů a v případě mobilních procesorů i přes úspěchy čipů Atom došlo k meziročnímu poklesu z 2,74 miliardy na 2,55 miliardy dolarů.

Uvedení nových procesorů Intelu je nepříjemnou zprávou pro společnost AMD, která plánuje ještě nějakou dobu těžit ze současné architektury K10 a ani v nejbližší době neplánuje přechod z 45nm výrobního procesu, zatímco Intel chce již koncem letošního roku dodávat první 32nm procesory. Navíc hospodářské výsledky AMD, které byly zveřejněny včera večer, nejsou opět příliš povzbudivé a i když společnost se chce během letošního roku dostat do zisků, čeká ji podle expertů nelehká bitva. AMD konkrétně vykázalo za druhý kvartál čistou ztrátu 330 milionů dolarů neboli 0,49 dolaru na akcii. V prvním čtvrtletí ztráta činila 416 milionů dolarů.Komentáře