Intel: Xeony řady 5600 nastavují novou výkonnostní laťku

Nové serverové 32nm Xeony řady 5600 mají až o 60 % vyšší výkon než modely 5500, které byly uvedeny v minulém roce.


Patnáct nově uvedených procesorů zahrnuje i nízkoenergetické modely a jsou mezi nimi jak čtyř, tak i šestijádrové varianty. Frekvence nových Xeonů začíná na 1,86 GHz u čtyřjádrového modelu L5609, který spotřebovává jen 40 wattů a nejrychlejší Xeon X5677 se šesti jádry pak disponuje frekvencí 3,46 GHz a spotřebovává až 130 wattů. Všechny modely jsou pak shodně vybaveny 12 MB L3 cache.

Boyd Davis, generální manažer skupiny pro marketing datových center v Intelu, v souvislosti s uvedením nových procesorů prohlásil, že řada firem stále využívá jednojádrové servery, které jsou podle něj velmi neekonomické a jeden systém s Xeonem řady 5600 údajně nahradí až 15 jednojádrových modelů. Nízkoenergetický 60wattový model Xeon L5640 s frekvencí 2,26 GHz je pak výkonem např. srovnatelný se starším modelem 5570 s frekvencí 2,93 GHz a spotřebou 95 wattů. Jedno jádro pak může zpracovávat dvě aplikační vlákna současně.

Dean McCarron, analytik Mercury Research, tvrdí, že poměr výkonu a spotřeby nových Xeonů může zvýšit prodeje serverů, které v loňském roce zaznamenaly propad a nyní již rozpočty firem na upgrade nejsou až tak omezené a uvedení těchto nových modelů procesorů je může přesvědčit k nákupu dříve, než původně jejich plány počítaly, zvlášť díky vidině budoucích úspor při provozu. Datová centra díky novým Xeonům mohou zvyšovat svůj výkon, aniž by bylo potřeba rozšiřovat jejich velikost, dodává McCarron. Podle něj ovšem šestijádrové modely nemusí vždy zvyšovat výkon celého systému, protože některé aplikace mohou spíše využít větší cache či více operační paměti pro rychlejší běh.

Nově uvedené procesory jsou postavené na architektuře Westmere, která vychází ze starší architektury Nehalem, ale je více energeticky efektivnější než čipy vyráběné starším 45nm procesem. Procesory jsou dále vybaveny možností vypínat jádra při nevyužití, hardwarovým šifrováním AES-NI či také TXT (Trusted Execution Transaction), které může zabezpečit data přesunutá do virtuálního prostředí, dodává Boyd Davis.

Ceny nových Xeonů se pohybují mezi 387 a 1 663 dolary v závislosti na výkonu a spotřebě energie. Velcí výrobci serverů jako je Dell, HP nebo Fujitsu již ohlásili nové produkty a začnou je dodávat v tomto měsíci.Komentáře