Intel začal prodávat nové modely SSD disků

Společnost Intel oznámila zahájení dodávek solid state disků Intel X18-M a X25-M Mainstream SATA na bázi technologie MLC (multi-level cell) NAND flash pro přenosné a stolní počítače. Tyto disky přinášejí zákazníkům podle slov výrobce oproti dřívějším modelům rychlejší odezvu při nízké hmotnosti, vysoké odolnosti a omezené spotřebě energie. Umožňují tak nahradit tradiční pevné disky.Společnost Intel oznámila zahájení dodávek solid state disků Intel X18-M a X25-M Mainstream SATA na bázi technologie MLC (multi-level cell) NAND flash pro přenosné a stolní počítače. Tyto disky přinášejí zákazníkům podle slov výrobce oproti dřívějším modelům rychlejší odezvu při nízké hmotnosti, vysoké odolnosti a omezené spotřebě energie. Umožňují tak nahradit tradiční pevné disky.

SSD disky s označením X18-M (rozměr 1,8 palce) a X25-M (2,5 palce) byly testovány v počítačových systémech na platformě Intel. Ve srovnání s klasickými pevnými disky nabízejí mnoho výhod. K těm hlavním patří rychlejší start, obnova i celková odezva systému. SSD disky neobsahují žádné pohyblivé části, takže jsou oproti klasickým pevným diskům tišší, spolehlivější a méně se zahřívají. V neposlední řadě odstraňují tradiční výkonová omezení vstupně-výstupních operací klasických pevných disků. Disky tak přestávají „brzdit“ rychlost procesoru. Laboratorní testy prokázaly, že SSD jednotky Intel X18-M a X25M zvyšují výkon úložných systémů oproti tradičním pevným diskům devítinásobně.

„Na základě výsledků velmi přísných testů a kladné zpětné vazby od OEM výrobců věříme, že jsme vyvinuli jednotku SSD, která splňuje očekávání spojená s SSD technologií,“ řekl Randy Wilhelm, viceprezident společnosti Intel a generální ředitel skupiny NAND Products Group. „Zkušenosti získané při navrhování flash pamětí, výrobě procesů a počítačových komponent nám umožnily dosáhnout vyššího výkonu a spolehlivosti technologie SSD. Mezi hlavní zlepšení patří například paralelní 10kanálová architektura, proprietární řadič, firmware a algoritmy správy paměti odstraňující problémy s opotřebením v souvislosti se zápisem dat.“

Jednotky Intel X18-M a X25-M Mainstream SATA SSD v současné době nabízejí kapacitu 80 gigabajtů (GB). Vzorky 160GB verze budou k dispozici ve 4. čtvrtletí tohoto roku. 80GB jednotka dosahuje rychlosti čtení až 250 MB/s, zápisu až 70 MB/s a prodlevy čtení 85 mikrosekund. Cena 80GB verze je stanovena při odběru do 1000 kusů na 595 USD (zhruba 10 000 Kč). Disky jsou k dispozici okamžitě. Produkty určené pro koncové spotřebitele, obsahující nové paměťové jednotky Intel High-Performance SATA SSD, by měly být na trhu během několika týdnů.

Intel plánuje během příštích 90 dnů představit i novou řadu jednotek SLC (single-level cell) SSD pro servery, úložná zařízení a podniková prostředí. Tyto produkty s typovým označením Intel X25-E Extreme SATA Solid-State Drive jsou navrženy tak, aby dosahovaly vysokých hodnot IOPS (Input/Output Operations Per Second – počet vstupně-výstupních operací za sekundu). Pro zákazníky to má představovat dosažení vyššího výkonu za předpokladu nižších nákladů. Nižší energetická spotřeba a náklady na údržbu a chlazení SSD disků by měly znamenat snížení celkových nákladů na infrastrukturu a zároveň až padesátinásobné zvýšení výkonu na jednu čtvereční stopu, tvrdí Intel.

Nový SATA solid state disk od Intelu.


Komentáře