Intel začlení InfiniBand do procesorů pro superpočítače

Nový superprocesor bude využívat technologii InfiniBand, který pomůže urychlit I/O operace mezi jednotlivými procesory.

Intel začlení InfiniBand do procesorů pro superpočítače


Intel tento týden oznámil, že investuje do vývoje superčipu pro vysoce výkonné výpočetní sestavy, které umožní vytvářet velmi výkonné superpočítače a zlepšit tak postavení Intelu v této prestižní kategorii. Supečip by měl umožnit širokopásmový přenos dat mezi procesory pomocí technologie InfiniBand, vysvětlila Diane Bryantová, viceprezidentka a generální manažerka skupiny datacenter a propojených serverů.

InfiniBand je technologie, která umožňuje propojovat servery a datová úložiště s nízkou latencí v rámci celých datových center. Umožňuje komunikaci mezi procesory a servery a nezatěžuje procesory „starostmi“ o I/O operace. Bryantová dále nevysvětlila, jakým způsobem bude v rámci superpočítačů přesně tato technologie využita. Tento produkt ale určitě dobře zapadne do stávající nabídky superpočítačů společnosti Intel. Spolčenost nyní nabízí servery s procesory Xeon a koprocesory s mnoha integrovanými jádry (MIC), které umožňují dosáhnout vyššího výkonu při náročných výpočetních operacích.

Servery osazené procesory E5 a koprocesory MIC s kódovým označením Knight Corner slouží jako stavební prvky superpočítače nazvaného Stampede, který hodlá Intel uvést do provozu v průběhu příštího roku v Centru pokročilých výpočtů Texaské univerzity. Nový superpočítač bude dosahovat výkonu 10 petaflopů (10 bilionů operací za sekundu). Širokopásmové propojení je velmi důležitou součástí vysoce výkonných výpočetních sestav, které podle Bryantové nacházejí stále širší uplatnění.

Intel odkoupil technologii InfiniBand od společnosti Qlogic mimo jiné kvůli právě ohlášeným superčipům. InfiniBand totiž pomáhá datovým sběrnicím držet krok se stále výkonnějšími procesory. Rychleji spolupracující procesory umožňují vytvářet rozsáhlejší sestavy superpočítačů složených z většího počtu procesorů. Nově zakoupená technologie umožňuje Intelu zrychlit také komunikaci s datovými úložišti a stírat rozdíl mezi disky zapojenými přímo v serveru a externími diskovými poli.

InfiniBand měla původně nahradit datová spojení využívající optická vlákna nebo ethernet, prosazovala se ale příliš pomalu, a proto se neujala, vysvětluje Nathan Brookwwod, vedoucí analytik agentury Insight 64. „Integrace technologie InfiniBand do čipu umožní vytvářet vysoce výkonné systémy s nízkou latencí. Je jasné, že přinese hned několik výhod,“ řekl mimo jiné Brookwood. „Pokud ale vytvoříte hustou síť rychle kooperujících procesorů, bude záležet zejména na tom, jak tyto možnosti dokáže využít software,“ poznamenal Brookwood.

Úvodní foto: © senticus - Fotolia.com


Komentáře