Intel zbrojí do války s ARM v segmentu serverů

Intel připravil hned 13 variant serverového procesoru Avoton. Nový úsporný člen rodiny Atom jde do boje s konkurencí využívající architekturu ARM.

Intel zbrojí do války s ARM v segmentu serverů


Společnost Intel tuto středu uvedla novou rodinu procesorů určenou pro úsporné servery. Během premiéry v San Francisku na 10 partnerů Intelu předvedlo servery určené pro specifické úlohy, od čistě výpočetních po síťová nebo archivační řešení.

Jméno Avoton označuje rodinu procesorů Atom C2000, které jsou postaveny na novém jádru Silvermont a vyráběny 22nanometrovým procesem. Jejich předchůdce, procesor Centerton, byl na trh uveden teprve před devíti měsíci, ale podle Intelu bude Avoton sedmkrát výkonnější a šestkrát úspornější – měřeno podle výkonu vztaženého na jeden watt příkonu.

V nabídce se objeví 13 variant Avotonu optimalizovaných pro různé aplikace. Budou se lišit počty jader, velikostí paměti, kterou dokáží využít, tím, zda budou potřebovat aktivní chlazení, a dalšími parametry. To je zásadní změna proti minulosti, kdy společnost Intel nabízela v podstatě identické procesory lišící se pouze frekvencí a velikostí vyrovnávací paměti.

Je to projev rostoucí konkurence ze strany procesorů postavených na architektuře ARM. Tu si licencovalo mnoho společností, které vyrábějí desítky variant pro různé trhy se specifickými potřebami. Diane Bryantová, ředitelka divize Intelu pro datacentra a komunikační systémy, říká: „Jednoznačně ukazujeme, že se přesouváme od obecného hardwaru k výrobě optimalizovaných produktů pro specifické úlohy.“

Nepůjde vždy o malá řešení, například 19 cm (4,3 U)vysoký server Moonshot od HP bude v nové verzi obsahovat 180 procesorů Avoton a firma Dell předváděla servery výšky 1U s jediným Avotonem a 48 TB úložného prostoru.

Změna strategii Intelu je nepochybně nezbytná a byla očekávána. Architektuře ARM se daří držet pozice v mobilním světě a zatím se nezdá, že by nové mobilní procesory Intelu na tom mohly něco změnit. Naopak, Calxeda, Marvell a další výrobci připravují procesory ARM určené pro servery. Jejich rozšíření zatím bránila nedostupnost 64bitové verze potřebné pro správu většího objemu paměti, ale to se v nejbližší době změní. Dokonce i řada výrobců účastnících se středeční premiéry Avotonu prohlásila, že budou nabízet servery s procesory ARM.

Podle Patricka Moorheada, analytika z agentury Moor Insights & Strategy, Intel v minulosti chápal Atom jako doplněk k nabídce mnohem dražších Xeonů, ale nyní si začíná uvědomovat, že úspornější architektura může být klíčová pro jeho budoucnost. „Nemohu tvrdit, že Avoton vše změní, ale je to po letech konečně důkaz, že Intel bere trh s malými jádry vážně.“

 

Úvodní foto: © Intel


Komentáře