Intel zrušil plány na uvedení grafických čipů Larrabee

Z problémů Intelu s realizací grafického čipu Larrabee budou podle některých analytiků těžit současní lídři v oblasti grafických procesorů, společnosti AMD a nVidia.


Situace kolem vydání grafického čipu Larrabee od Intelu je v současné době velmi nejasná. Původně se počítalo s jeho uvedením na trh již v tomto měsíci. Později však Intel tuto událost přesunul na blíže nespecifikované období roku 2010 (jak jsme psali před několika dny v článku Intel potvrdil uvedení grafických procesorů Larrabee v příštím roce). Nyní se ukazuje, že ani toto datum asi nebude reálné a hovoří se dokonce o zrušení tohoto projektu.

„O realizaci Larrabee mluvíme již poměrně dlouho dobu - od roku 2007“ říká mluvčí Intelu Nick Knupffer. „Jsme proto zklamáni, že produkt není tam, kde jsme očekávali, že bude. Není to náš ideální scénář.“ I přes nastalé problémy se podle něj proto bude společnost i nadále snažit o jeho realizaci v průběhu příštího roku, pravděpodobně se tak však stane až v letech následujících, zdali vůbec.

Intel však může stát zdržení čipu více, než jen pár zklamaných zákazníků. Podle analytika Roba Enderleho by zpoždění v uvedení čipu Larrabee mohlo pomoci jeho nejbližším konkurentům, společnostem AMD a nVidia. „Larrabee měl být vstupenkou Intelu do oblasti high-endové grafiky a zároveň i reakcí na čip AMD Fusion. Měl velký strategický potenciál“ říká Enderle. Podle něj je to špatná zpráva pro Intel a naopak dobrá zpráva pro AMD a nVidii. Zpoždění čipu Larrabee je prý pro obě společnosti vhozenou rukavicí, jejíž zvednutí jim dává více času na vývoj vlastních projektů a upevnění jejich náskoku na trhu s grafickými procesory.

Podle analytiků je pád Larrabee názornou ukázkou toho, že vývoj grafického procesoru rozhodně není lehkou záležitostí. Například Dan Olds z Gabriel Consulting Group je však přesvědčen o tom, že Intel se z této zkušenosti poučí a pokusí se přivést čip na trh co nejdříve. „Jednoduše se potvrdilo, že vývoj tohoto druhu vysoce-výkonných čipů je náročný a že i nejsilnější hráč musí někdy udělat jeden krok zpět, aby posléze postoupil o kroky dva“ myslí si Olds.Komentáře