iPhone 5 se prý výrazně opozdí, na vině je Japonsko

Analytici začínají pochybovat, že Apple uvede nový iPhone 5 na World Wide Developers konferenci v červnu. Pravděpodobnější termín je až na podzim.


Včera jsme již informovali o pozdějším uvedení iOS5 (více viz článek Apple uvolní iOS 5 možná až na podzim). Analytici v této souvislosti začínají pochybovat, že by Apple uvolnil nový model smartphonu iPhone bez aktualizovaného operačního systému a také znění textu na pozvánce na WWDC „Připojte se k nám pro shlédnutí preview budoucího iOS“ ukazuje, že letos pravděpodobně žádná závratná hardwarová novinka na této konferenci uvedena nebude.

Jim Dalrymple, nezávislý konzultant a dřívější redaktor Macworldu, potvrzuje, že Apple nový iPhone 5 letos na WWDC pravděpodobně nepředstaví. Také Michael Gartenberg, analytik Gartneru, říká, že letošní WWDC bude spíše o představení softwarových novinek a Ezra Gottheil, analytik agentury Technology Business Research dodává, že jde možná o důsledek porušení dodavatelského řetězce způsobeného katastrofou v Japonsku. Ta již negativně ovlivnila dodávky iPadu 2 (více viz článek Apple má kritický nedostatek iPadů 2, nedokáže uspokojit poptávku) a Apple díky ní možná musel přehodnotit i uvedení smartphonu iPhone 5 a spolu s ním i operačního systému iOS 5. Gottheil dodává, že Apple nepřizná, jak moc je pro něj pohroma v Japonsku kritická, ale analytici IHS iSuppli přinejmenším potvrzují, že většina křemíkových waferů je dovážena z Japonska a ty jsou klíčovým materiálem pro výrobu polovodičových čipů.

Analytici proto očekávají pro letošní rok uvedení iPhone 5 Applem až ve třetím čtvrtletí. Tento přístroj by měl být oproti svému předchůdci rychlejší, neboť by měl disponovat dvoujádrovým procesorem A5, dále se hovoří o větším čtyřpalcovém displeji a také podpoře bezkontaktních plateb za využití technologie NFC. První vzorky iPhonu 5 jsou údajně již vyrobeny, ale kdy se spustí i sériová výroba není jasné. K dispozici by měla být jak verze s podporou GSM, tak s CDMA. Očekává se také, že Apple by měl vyřešit problémy a anténou, známé z modelu iPhone 4 a nový iOS 5, který bude možné nainstalovat i na starší přístroje, by měl být výrazněji zaměřen na využívání cloudových a lokačních služeb.Komentáře