Jak vidí Seagate budoucnost pevných disků?

I když je technologie SSD na vzestupu a již opustila dobu dětských nemocí, neznamená to, že magnetické pevné disky jsou odepsané. I přes to, že již narážejí na určitá fyzická omezení daná z principu jejich konstrukce (např. v podobě přístupové doby), nevidí jejich výrobci tuto situaci na nejbližší roky vůbec pesimisticky a naopak mluví o tom, že stále existují způsoby, jak dosavadní řešení zlepšovat.I když je technologie SSD na vzestupu a již opustila dobu dětských nemocí, neznamená to, že magnetické pevné disky jsou odepsané. I přes to, že již narážejí na určitá fyzická omezení daná z principu jejich konstrukce (např. v podobě přístupové doby), nevidí jejich výrobci tuto situaci na nejbližší roky vůbec pesimisticky a naopak mluví o tom, že stále existují způsoby, jak dosavadní řešení zlepšovat.

Podle firmy Seagate jsou dvě možnosti pro další směry vývoje. Prvním z nich je nativní podpora šifrování hlavně v přenosných discích, která by měla zaručit větší bezpečnost uložených dat proti možnému zneužití.

Druhým směrem jsou pak tzv. hybridní disky, které sice vypadají jako klasické HDD, ale kombinují flash paměť s ukládáním na magnetické plotny. Nejčastěji využívaná data jsou uložena na flash a zvlášť při stále se opakujících úlohách se přistupuje na magnetický povrch jen v omezeném množství operací.

První generace těchto disků, která se objevila v loňském roce, neměla příliš velký úspěch, a to ani přes podporu Hybrid Storage Alliance, v níž se sdružili největší výrobci jako Fujitsu, Hitachi, Samsung, Seagate, Toshiba a Western Digital.

Nicméně v nejbližší době podle zástupců Seagate údajně přijde nová generace hybridů označovaná zkratkou ASD (Advanced Storage Drives), za níž stojí právě Seagate a která by údajně měla přinést oproti klasickým pevným diskům výrazně vyšší výkon (např. až o 40 % při bootování). Toho má být dosaženo vlastní správou dat uložených ve flash paměti, zatímco u klasických hybridů má tuto činnost na starost operační systém. ASD údajně nebudou sice tak výkonné, jako skutečné SSD, ale v určitých typech operací by měly tradiční pevné disky svojí rychlostí značně převyšovat.

Alan Nibel z analytické firmy Web-Feet Research k tomu říká, že ASD disky budou čelit konkurenci tzv. turbo memory od Intelu, která je však na trhu již delší dobu a také zrychluje bootování, a navíc Seagate bude mít sám údajně problém vzbudit dostatečně velkou poptávku, neboť ostatní výrobci plánují setrvat v propagování tradičních hybridů. Nejdůležitější bude přesvědčit uživatele, že ASD nepřinesou jen větší rychlost, ale jsou pro ně i cenově příznivé, dodává Nibel.

Stefan Hellmond, viceprezident firmy Seagate, pak dodává, že i klasické pevné disky mají před sebou ještě poměrně dlouhou budoucnost danou hlavně tím, že nabízí nejlepší poměr kapacity a ceny. I v roce 2010 by poměr ceny SSD a magnetických pevných disků se stejnou velikostí měl být stále zhruba 3 : 1 a právě výhoda nižší počáteční investice by měla činit HDD i nadále atraktivní pro uživatele, kteří potřebují skladovat velké množství dat (hlavně ve formě obrazu) a dále pro firmy s rychle rostoucími databázemi a datovými sklady.

Tuto vizi potvrzuje i společnost IDC, která předpokládá, že SSD sice budou tradičním diskům v některých segmentech konkurovat, ale i přesto poptávka po starší technologii údajně přetrvá a minimálně do roku 2012 by se měla pohybovat v kladných číslech.

Nicméně ani přes tuto prognózu Seagate nechce setrvávat u dosavadní technologii a v roce 2009 chystá vypustit svůj první SSD. Jinak by mu totiž hrozilo „ujetí vlaku“, neboť konkurenti jako Samsung či Toshiba již chystají 512GB SSD disk a vzhledem k perspektivám této technologii stojí za to bojovat o podíl na tomto trhu.
¨
Schéma toho jak funguje hybridní pevný disk.


Komentáře