Jak vybudovat datové centrum, které nikdy nezestárne?

Pokud se vaše datacentrum blíží své maximální kapacitě a vy přemýšlíte o rozbití firemního prasátka na financování nového, počkejte. Při dodržování několika jednoduchých osvědčených postupů můžete své současné datové centrum dál používat a zdokonalit jeho vybavení tak, aby vydrželo takřka věčně.

Jak vybudovat datové centrum, které nikdy nezestárne?


„Pokud uděláte transformaci současného datového centra správně, je tu velká šance, že s ním vydržíte desítky let,“ tvrdí David Cappuccio, analytik Gartneru.

Ale jak to udělat? Nejprve si musíte stanovit cíle věčného datového centra – musí být energeticky úsporné, jeho vybudování musí být ekonomické, musí umět pojmout nové technologie a také podporovat nepřetržitý růst.

Prvním krokem je vytvořit hustotu serverových racků. Pokud vaše racky využívají 50 nebo 60 % kapacity, zvažte zvýšení hustoty až na 80 % nebo dokonce 90 %, radí Cappuccio.

Zvýšení hustoty vám umožní spouštět vaše současné pracovní zátěže na menší ploše a vytvořit prostor pro budoucí růst.

Důvodem, proč manažeři datových center nevyužívají své serverové racky na 90% kapacitu, jsou většinou obavy, že by se přehřívaly. Cappuccio proto doporučuje, aby si manažeři analyzovali různé typy činností, jež na těchto serverech běží, a vytvořili zóny s vysokou, střední a nízkou hustotou zátěže.

Postavení zdí a vytvoření oddělené místnosti pro servery s vysokou hustotou vám umožní zajistit potřebné chlazení pro intenzivní provoz, ale zároveň vám například dovolí provozovat úložná zařízení či telekomunikační systémy v zóně, která špičkové chladicí systémy naopak nevyžaduje.

Vytvoření těchto speciálních zón může společnostem ušetřit až 40 % provozních nákladů, uvádí Cappuccio.

 

Šetřící procesy obnovy

Dalším krokem je zahájit pomalý a systematický cyklus obnovy. Kupte nový rozvaděč se špičkovými servery výšky 1U a začněte metodicky přesouvat zátěž právě do tohoto racku do doby, než dojde k jeho využití až do výše zmíněných 80 nebo 90 % kapacity.

Cappuccio tvrdí, že energetická účinnost nového serveru se časem zaplatí ve srovnání s provozem starších, energeticky nehospodárných serverů. Odhaduje, že úspory energie mohou financovat až 80 % nákladů na obnovu.

Až tedy přesunete své zátěže na nový server, můžete staré serverové racky vyřadit z provozu, a tím si uvolnit další místo. Tento proces se stane nepřetržitým a umožní vám plynule zlepšovat efektivitu vašeho současného datového centra bez nutnosti stavět novou budovu.

Existují ale i další tipy a triky pro zvyšování efektivity datových center, připomíná Cappuccio. Například doporučuje udržovat je na teplotě 26 stupňů Celsia. Pokud nyní provozujete datacentra při 22 stupních, ušetříte 2 až 3 % nákladů na chlazení za každý stupeň, o který zvýšíte jejich průměrnou teplotu, předpovídá Cappuccio.

Podotýká také, že existují i lepší způsoby, jak problematiku chlazení vyřešit. Jedním z nich je například známý princip horké a chladné uličky, jenž ale vyžaduje rozsáhlý chladicí systém, který žene studený vzduch z podlahy přes servery pomocí ventilátorů. Horký vzduch potom odchází zadem a nasává se do stropu, kde se ochlazuje a přes příslušný okruh obíhá zase zpět.

Cappuccio si ale myslí, že větší smysl dává již zmíněný projekt, kdy se postaví uvnitř datového centra menší samostatná místnost s vysokou hustotou pro racky, které potřebují vysoký stupeň chlazení.

Zmiňuje také, že existují i chladicí technologie pracující s kapalinou, které by mohly servery ochlazovat efektivněji. Tyto metody, které zahrnují umístění smyček se studenou kapalinou přímo na dveře samotných serverů, jsou sice mnohem dražší, ale v dlouhodobém horizontu se vyplatí.

Důležitou komponentou „věčného“ datového centra je i cloud. Cappuccio radí, že by společnosti měly opravdu zvážit přesun nekritických zátěží jako testování nebo archivace k poskytovatelům cloudových služeb.

Ve finále to pak může být hybridní strategie, ve které se budou určité zátěže zpracovávat cloudem, což dále uvolní prostor v datovém centru.

 

Tento příspěvek vyšel v tištěném Computerworldu 19/2014.

Úvodní foto: © senticus - Fotolia.com


Komentáře