Jaký grafický procesor bude v iPhonu 8?

Grafický procesor Apple iPhonu 7 je založen na architektuře PowerVR GT7600 firmy Imagination Technologies; ta samá společnost možná pracuje i na jeho následovníkovi.

Jaký grafický procesor bude v iPhonu 8?


Do oběhu se chystá skupina GPU Series8XT, které poskytnou podkladovou technologii pro grafické zpracování iPhonu 8. Nová série GPU bude následovníkem Series7XT, na které stojí architektura PowerVR v iPhonu 7.

Analytická firma Linley Group nedávno oznámila, že grafický procesor iPhonu 7 je nejrychlejší ze všech mobilních procesorů, pokud operuje na své nejvyšší rychlosti. Series8XT má být ještě rychlejší, a možná navíc efektivnější a úspornější. GPU iPhonu 7 se totiž poměrně rychle přehřeje, pokud běží delší dobu na nejvyšší rychlost.

Samotná firma Imagination neposkytla k 8XT bližší detaily nebo datum vydání, ani nekomentovala, zda se GPU vyskytne v iPhonu 8. Apple však dosud použil PowerVR v každém iPhonu, je to tedy pravděpodobné.

Imagination vytváří GPU a pak je licencuje společnostem jako Apple nebo Intel. Apple je také minoritním podílníkem v Imagination.

O podkladových technologiích ve svých čipech A-série je Apple tradičně zticha; Linley Group teprve nedávno odhalila, že GPU iPhonu 7 běželo na PowerVR GT7600 architektuře.

8XT by firma mohla představit na konci února na Game Developers Conference (GDC) v San Franciscu, kde Imagination představí PowerVR GPU. GDC už společnost k představení nových architektur grafických procesorů v minulosti využila.

High-endová 8XT architektura je „tvůrčí technologií“ a představí mnoho nových prvků vyvinutých firmou Imagination, řekl Graham Deacon, ředitel obchodních operací PowerVR v Imagination.

Imagination se v 8XT soustředí primárně na vyšší výkon, dodal.

Mimo chytré mobily se GPU firmy využívají také v set-top boxech, televizích a jiných zařízeních, které vyžadují grafický výpočetní výkon. Letos již firma vydala 8XE GPU, který se soustředí na rychle rostoucí segment levných a středně výkonných telefonů. Series8XT by měl být významně výkonnější než 8XE.

PowerVR bylo dříve na trhu se smartphony poměrně významné, postupně však ztrácí více a více podílu s růstem konkurence. Mali GPU od ARM založené na Bitfrost architektuře rychle získávají na síle, Qualcomm, lídr mobilního trhu, má zase své Adreno GPU. Nejlepší mobilní grafický procesor má bezesporu Nvidia, ta se však soustředí na automobilismus a strojové učení.

Imagination má však i jiné možné oblasti růstu, specificky u automobilů a set-top boxů, myslí si Deacon. Imagination Technologies vyvíjí nové technologie pro vylepšení grafického výkonu a podpůrné prvky typu obrazová analýza dodávají PowerVR grafickým procesorům váhu.

Možnosti má firma také u strojového učení, kde by PowerVR teoreticky mohly hrát roli u autonomních vozidel. Imagination nyní pracuje na algoritmech a představila nervové sítě fungující na grafických výpočtech.

Kromě toho Imagination koketuje i s drony a roboty, které na analýzu obrazu a vizuální vjemy jako takové spoléhají.

Úvodní foto: Computerworld US


Komentáře