Je Atom mrtvý, nebo ne? Intel objasňuje další vývoj

Architektura čipů Atom nové generace -- Goldmont – by se měla objevit v nových procesorech Pentium a Celeron s kódovým označením Apollo Lake. S Atomy má však Intel přes jejich zrušení v mobilech i další plány.

Je Atom mrtvý, nebo ne? Intel objasňuje další vývoj


Výrobce čipů bude pokračovat v rozvoji a využívání architektury procesoru Atom, u nějž se klade důraz na energetickou účinnost, i když se už nemusí na trhu objevovat pod svým původním jménem.

Intel koncem dubna oznámil, že ruší nové čipy Atom označené jako Broxton a Sofia (tedy modely 3GX, LTE a LTE2), jež byly plánované právě pro chytré telefony a levnější tablety. Přitom Goldmont se měl stát základním prvkem čipů Broxton.

Architektura Atomů nové generace s kódovým označením Goldmont se ale objeví v nadcházejících procesorech Pentium a Celeron, které jsou známé jako Apollo Lake, tvrdí mluvčí Intelu. Současné Atomy využívají architekturu Airmont.

Rozhodnutí přesměrovat Goldmont na jiný brand ukazuje, že Intel se skutečně chce soustředit pouze na trhy, jimž přikládá velkou důležitost.  Procesory Pentium a Celeron nové generace chce nasadit jak v podnikových tabletech, tak v hybridních počítačích, levných PC i v zařízeních typu Chromebook.

V tabletech Atomy tedy také skončí – jejich současnou verzi Cherry Trail, která je už více než rok stará, nahradí právě modely Apollo Lake s architekturou Goldmont. Samotné čipy Cherry Trail ale budou ještě nějakou dobu pokračovat – kvůli podpoře zákazníků Intelu.

Podle Deana McCarrona, analytika z firmy Mercury Research, budou Atomy i nadále hrát určitou roli na trhu, ale už to nebude segment smartphonů. Atom prý není mrtvý, jen se přesune do jiných typů zařízení, která budou například vyžadovat energeticky nenáročný provoz.

Architektura Goldmont by se tak prý mohla objevit v systémech internetu věcí, ale také ve specifických serverech.  Navíc se Atomy využívají i v úložných a síťových zařízeních – a tak by tomu mohlo být i nadále, tvrdí McCarron.

Mobilní strategie Intelu se v současnosti soustřeďuje především na technologie 5G, které přinášejí podstatné zvýšení propustnosti dat a jejich nasazení se očekává kolem roku 2020, a Intel chce hrát klíčovou roli jak v koncových, tak i infrastrukturních systémech.

Úvodní foto: © Intel


Komentáře