Jsou ohebné displeje budoucností telefonů?

O nové typy zobrazovacích jednotek se zajímá rostoucí počet výrobců mobilních zařízení.

Jsou ohebné displeje budoucností telefonů?


Velký rozruch způsobila v pondělí zpráva společnosti LG, která informovala o plánovaném spuštění masové výroby flexibilních, zakřivených displejů. První zařízení s novou 6palcovou OLED obrazovkou se mají na trhu objevit již příští rok.

Aby toho nebylo málo, Samsung včera oficiálně představil Galaxy Round, vůbec první telefon s prohnutým displejem. Jeho distribuci však zatím omezil pouze na jihokorejský trh.

Vlastními prototypy ohebných displejů se v minulosti pochlubila již řada výrobců. Žádný z nich je ale nedostal až na výrobní linky. Dlouhou dobu se očekávalo, že tím velkým průkopníkem bude Apple. V březnu dokonce získal patent na zařízení s čímsi, co flexibilní displej připomíná. U patentu ale pro tuto chvíli zůstalo.

Zdá se, že ohebné a zakřivené displeje mají ambici výrazně ovlivnit další vývoj (nejen) mobilních zařízení. „Jsme svědky přechodu od tradičního obdélníkového designu k výstřednějším tvarům a velikostem,“ napsal v pondělí Aaron Souppouris ze serveru The Verge.

Od doby, co se Applu uvedením iPhonu podařilo odstranit z telefonů klávesnici, se podoba smartphonů příliš nezměnila. Veškerá inovace se omezila na různé velikosti displejů a barevné vzory na zadní straně telefonů. Velká část konkurenčního boje se přesunula do útrob těchto zařízení. Výrobci se předhání v maximálním rozlišení fotoaparátů, rychlosti procesoru či nabídce aplikací. Velkou roli samozřejmě stále hraje také cena.

Vše dospělo až do stavu, kdy se od sebe zařízení různých výrobců zase tolik neliší. A když, tak jen v maličkostech. Uživatelům tak jednotlivé značky splývají, a mají problém odlišit jeden 5palcový telefon s Androidem od jiného 5palcového Androidu.

Výrobci se proto snaží přicházet s novými funkcemi a nástroji. Samsung Galaxy S4 například zvládá posouvání obrazovky ovládané pohybem očí. Apple zase vybavil iPhone snímačem otisků prstů pro rychlejší odemknutí telefonu. Nezapomeňme zmínit také hlasové služby Siri a Google Voice.

A pak tu máme ještě zakřivené a flexibilní displeje. Jaké výhody bude mít jejich zavedení pro koncové uživatele? To v tuto chvíli není tak docela jasné. Samsung například argumentuje, že zahnutý displej zlepší uživatelovu orientaci na obrazovce.

Na trhu je již několik televizorů s podobnou technologií. Jejich výrobci zase argumentují lepším vizuálním zážitkem. Tento efekt však na 6palcových displejích nebude fungovat. Jako pravděpodobnější se jeví možnost, že hlavním odbytištěm pro výrobce flexibilních obrazovek bude trh se zařízeními na tělo. Zde by dávalo použití ohebných displejů mnohem větší smysl.

Skvěle by se takový displej vyjímal třeba na neustále zmiňovaných chytrých hodinkách, které by díky němu lépe kopírovaly pohyb zápěstí. Pro využití ohebných displejů na chytrých telefonech je však už zapotřebí větší dávka představivosti.

Úvodní foto: © Tombaky - Fotolia.com


Komentáře