Komentář: Možnosti netbooků jsou úmyslně omezené

Operační systém Chrome by mohl přinést výkonnější netbooky. Proč? Jelikož Chrome by mohl donutit společnost Microsoft, aby přestala s omezováním výkonu netbooků za účelem vyhnutí se souboje s dražšími notebooky.


Můžeme obviňovat Microsoft za všechny deseti palcové netbooky s procesory Atom se sníženým výkonem, se skromnou 1GB pamětí, se 160GB hard diskem a s operačním systémem Windows XP, se kterým u netbooků nebyli uživatelé moc spokojeni.

Na novějších netboocích můžeme redmonskému gigantovi vytýkat přítomnost Windows 7 Starter Edition. Tato verze nepřehraje DVD, uživatelé si nemohou upravit pracovní plochu. A stále zůstává pouze 1GB paměť. Starter Edition již byla dříve kritizovaná, je prý pro netbooky "moc tupá" a průzkum ukázal, že ji uživatelé na svém novém zařízení nechtějí.

Společnost Microsoft využila svou sílu k tomu, aby donutila výrobce netbooků k omezení možností jejich produktů. Tato taktika by fungovala, pokud by byl Microsoft jediným hráčem, nicméně díky příchodu operační systému Chrome, jež by se měl objevit zhruba za rok, potřebuje firma Microsoft nový plán.

Microsoft by velmi rád zabránil používání netbooků ve firmách. Pokud totiž je netbook pro společnosti nepoužitelný a musí si koupit dražší notebook nebo alespoň upgradovat na Windows 7 Home Edition, což stojí 80 dolarů, je to stále výhra pro Redmonského titána.

Nicméně příští rok již bude možné si zakoupit neobvykle rychlý (alespoň podle firmy Google) netbook využívající operační systém Chrome. Tento OS sice nenabídne tolik jako Windows 7, ale bude jistě porovnatelný s verzí Starter Edition a vypadá to, že bude lepší ve využívání on-line médií.

Důvod chování společnosti Microsoft je jednoduchý: peníze. Pokud výrobci prodávají netbook za 300 dolarů, nemohou platit Microsoftu za operační systém tolik jako u notebooku za 1000 dolarů. Také proto se Microsoft snaží omezovat výkon netbooků, aby uživatelé místo nich více kupovali drahé notebooky.

A uživatelé samozřejmě chtějí levný a výkonný počítač. Netbooky jsou v oblibě hlavně díky nízké ceně, mohly by ale být mnohem oblíbenější, pokud by nebyly záměrně bržděny, hlavně ve výkonu. Pokud bude Microsoft nadále limitovat výkonnost netbooků, může tím škodit netbookům s Windows 7 a pomáhat operačnímu systému Chrome společnosti Google. Až tento OS přijde na trh, měl by Redmonský gigant povolit výrobcům vyrábět co nejlepší netbooky s Windows 7.

Pokud to společnost Microsoft dovolí, může se stát, že potencionální uživatelé operačního systému Chrome se raději rozhodnou pro Windows, který bude možná o trochu pomalejší, ale budou na něm fungovat všechny aplikace. Jestliže ovšem bude Microsoft stále omezovat výkonnost netbooků, je možné, že operační systém Chrome ho za to potrestá. Vsadím se, že změna se blíží.

 

Poznámka redakce: I když autor komentáře spojuje omezené možnosti netbooků primárně s Microsoftem, má na tomto stavu také výrazný podíl Intel, který vydal nepřekročitelné specifikace toho, jaké parametry mohou mít netbooky využívající jeho procesory Atom. Většina současných netbooků je proto svými parametry na horní hranici této specifikace a jejich výrobci nemají možnost je již vylepšovat bez porušení těchto pravidel. Jedinou alternativou je využití procesorů Via, které jsou ale stále velmi okrajovou záležitostí...Komentáře