Koronavirová epidemie zpomaluje výrobu LCD panelů

Ve Wu-chanu už v důsledku nákazy zavřelo pět továren na výrobu LCD panelů. Dá se očekávat zdražení monitorů, televizorů a nejspíš i notebooků.

Koronavirová epidemie zpomaluje výrobu LCD panelů


Minimálně pět továren na výrobu LCD panel nacházejících se v jejím samotném epicentru zaznamenává v důsledku koronavirové epidemie pokles výroby. Ten nejspíš pocítí i samotní zákazníci, jelikož povede k omezování dodávek a současně zvyšování cen panelů používaných v počítačových monitorech i v televizních obrazovkách.

Pět fabrik nacházejících se přímo ve Wu-chanu, kde nákaza propukla, bylo v rámci preventivních opatření prakticky uzavřeno. Dle odhadů společnosti IHS Markit poklesne výrobní kapacita veškerých čínských fabrik na LCD panely o 10 až 20 procent. To zvýší cenu za panel o 1 až 2 dolary, nepravděpodobné však není ani navýšení až o 5 dolarů. Což se sice nemusí zdát mnoho, s ohledem na cenovou politiku výrobců, kteří zpravidla přidávají marži v každém fázi výrobního procesu, by se cena pro koncového zákazníka mohla zvýšit řádově o víc.

IHS Markit odhaduje, že až 55 % všech LCD panelů bude v letošním roce vyrobeno v Číně, koronavirus tak bude mít globální efekt na celý dodavatelský řetězec.

„Wu-chanské továrny se v současnosti potýkají s reálnými dopady nákazy. Pociťují nedostatek lidských zdrojů, ale i komponentů nutných k výrobě, což je důsledek opatření, která mají šíření nákazy omezit,“ tlumočí zprávy od čínských partnerů, dle nichž je pokles produkce nevyhnutelný, David Hsieh z IHS Markit.

Společnost také zaznamenala promptní snahy o zásobení se, včetně zdvojování objednávek, aby se firmy pojistily, že potřebné zboží obdrží. Výrobci sice disponují zásobami, ovšem ne všichni. Navíc se dá předpokládat, že omezení v dohledné době postihnou i ty továrny, které zatím ještě fungují.

Ovlivněn by přitom mohl být nejen trh se samotnými monitory, respektive televizory, ale také ten s notebooky. V tomto směru je zajímavé zmínit, že zatímco Intel nebo AMD ve svých produkčních výhledech na nadcházející období dopad koronavirové nákazy nezmiňují, Microsoft už tak učinil a počítá s tím, že ovlivní jeho výrobní plány až do druhé poloviny roku.

Úvodní foto: TP Vision


Komentáře