LTO 4 bude už v létě

Novou verzi specifikace technologie páskových úložných řešení Linear Tape Open – LTO 4 – uveřejnila začátkem letošního roku organizace zvaná LTO Program.Novou verzi specifikace technologie páskových úložných řešení Linear Tape Open – LTO 4 – uveřejnila začátkem letošního roku organizace zvaná LTO Program.

LTO 4 přestavuje přenositelné řešení, kdy například úložnou pásku zaznamenanou v zařízeních firmy Hewlett-Packard bude možné přečíst v mechanice, jejíž výrobcem je IBM. Mechaniky kompatibilní s LTO 4 budou také schopny číst pásky odpovídající specifikacím LTO 2 a LTO 3, přičemž na LTO 3 budou moci i zapisovat.

Novinka nyní nativně podporuje šifrování AES 256 a může pracovat s propustností až 120 MB/s (LTO 3 zpracovalo až 80 MB/s). Vyšší je rovněž kapacita – na pásky lze uložit až 800 GB dat. LTO 4 také podporuje funkce WORM (Write-Once, Read-Many), dostupné u LTO 3.

Sdružení LTO Program, mezi jehož členy patří mimo jiné Hewlett-Packard, IBM či Quantum, tvrdí, že se nové specifikace v nových mechanikách i v příslušných médiích uplatní ještě v průběhu prvního pololetí letošního roku.

První podoba LTO přitom byla představena už v roce 2000. Kazety vyrábí mimo jiné Maxell, Imation, TDK, Sony a Fujifilm.

LTO má podle průzkumu IDC v současnosti asi 82% podíl na trhu s úložnými páskami typu mid-range.


Originální tiskovou zprávu najdete zde (angličtina, externí odkaz).


Komentáře