Mesh Wi-Fi systém

TP-Link představil Deco M4, další produkt z řady Wi-Fi mesh systémů Deco, který pracuje ve dvou pásmech a dosahuje rychlosti až 1167 Mbit/s. Systém se skládá ze dvou jednotek a je určen pro domácnosti a rodinné domy různých velikostí i tvarů a své uplatnění nalezne i v kancelářích menších firem.

Mesh Wi-Fi systémTP-Link tvrdí, že Deco M4 představuje vstupní bránu pro novou nastupující generaci Wi-Fi sítí typu Mesh. Díky vzájemné komunikaci mezi jednotkami dochází k optimalizaci jak signálu, tak i jejich vytížení, což vede k širšímu pokrytí.

Jednotky také zajišťují bezproblémové připojení s automatickým předáváním spojení, takže není nutné přerušovat videochat při přechodu do jiné části domu a přihlašovat se k jiné Wi-Fi síti. Nepřerušovaný přenos platí i pro kopírování souborů, sledování videa nebo poslech online rádií.

Dvě Wi-Fi pásma zajišťují kapacitu jak pro prohlížení internetu, tak i sledování video obsahu a hraní online akčních her s potřebou rychlé odezvy. Deco M4 využívá pro bezdrátový provoz dvě pásma, 5 GHz (867 Mbit/s) a pásmo 2,4 GHz (300 Mbit/s), a pro pevné spojení má k dispozici dva gigabitové ethernetové porty.

Rychlost a kapacita pásem není nijak omezována, protože bezdrátová komunikace mezi jednotlivými jednotkami Deco je zajištěna jiným způsobem a využívá i případného kabelového připojení.

Deco používá technologii 802.11ac, která je třikrát rychlejší než u routerů předchozí generace, a dokáže zajistit plynulé připojení až pro 100 zařízení.

Mesh systém také dovoluje snadné pokrytí celého domu Wi-Fi signálem a umožňuje eliminovat místa se slabým signálem. Každá jednotka Deco M4 je vybavena dvěma výkonnými dvoupásmovými anténami, které dohromady pokryjí plochu o rozloze až 260 m2. Pokud i to nebude stačit, je Deco M4 plně kompatibilní s ostatními jednotkami řady Deco a pokrytí lze snadno rozšířit přidáním další jednotky.

Další nespornou výhodou Mesh systému je tzv. Wi-Fi roaming, který umožňuje hladký přechod mezi jednotlivými zónami pokrytí. Princip je obdobný jako u mobilních telefonů, jen se jedná o datové připojení. S mobilním zařízením tak lze přecházet z ložnice na WC, z pracovny do jídelny, nebo ven na zahradu a není třeba starat se o to, ke kterému přístupovému bodu nebo Wi-Fi síti je zařízení připojeno. Vše pokračuje bez přerušení.

Instalace Mesh systému je kupodivu jednodušší než klasické Wi-Fi. V první fázi stačí jednotky připojit k routeru kabelem a nastavit síť přes aplikaci z mobilu dle instrukcí na displeji. Pak je možné jednotky umístit kdekoliv po bytě, domě či kanceláři. Zkušenější uživatelé si mohou jednotlivé jednotky Deco M4 nastavit jako router, přístupový bod nebo opakovač signálu. Stačí si vybrat odpovídající režim pro aktuální potřeby.

Deco umí i omezit čas trávený online a blokovat nevhodný obsah díky specifickým profilům. Ty lze vytvořit zvlášť pro každého uživatele nebo konkrétní zařízení. Sníží se tak počet překvapených rodičů, kteří se pak nestačí divit nad zvědavostí svých dětí.

Úvodní foto: TP-Link

Galerie


Komentáře