Microsoft do HoloLens implementuje strojové učení

HoloLens už vnímá okolní předměty, strojové učení však může napomoct jejich identifikaci a interakci s nimi.

Microsoft do HoloLens implementuje strojové učení


O systému HoloLens se už dnes nemluví tolik jako dřív, což ovšem neznamená, že by Microsoft jeho vývoj zastavil. Podle nejčerstvějších zpráv jde vpřed a brýle pro virtuální realitu budou nově vybavené například čipem pro strojové učení.

Příští generace HPU (Holographic Processing Unit představuje klíčovou část HoloLens, jedná se o jednotku zodpovědnou za zpracování informací zaznamenaných senzory) tak bude podporovat tzv. Deep Neural Network processing, s důrazem na umělou inteligenci. Tou nemusí být nezbytně míněna virtuální asistentka Cortana, ale zkrátka způsob, jakým HoloLens interagují s okolním světem.

Podle společnosti bude nový čip plně programovatelný a taky zcela soběstačný, tedy bez nutnosti propojení s dalším počítačem. Ačkoliv, co nové HPU dokáže rozpoznat, zatím není zcela jisté. Současný systém celkem spolehlivě rozpoznává okolní tvary, na které dokáže promítnout virtuální objekty. Je možné, že v budoucnu dokáže v okolí rovnou rozpoznat konkrétní předměty a lépe tak s nimi interagovat.

V současnosti sice nevíme ani to, zda se HoloLens začnou vyrábět ve velkém nebo zůstanou technologií využitelnou ve specifických odvětvích (stejně tak nejsou známy ani přesnější plány Microsoftu), nicméně zdá se, že v nejrůznějších odvětvích už virtuální, potažmo rozšířenou realitu začínají brát v potaz. Svědčí o tom rovněž třeba aktivita Googlu, který před časem znovu oživil projekt Google Glass jakožto nástroje pro pracovní využití.

Úvodní foto: Microsoft


Komentáře