Microsoft spolupracuje s ARM na 64bitových Windows RT

Microsoft podle nových informací usilovně pracuje na vývoji 64bitové verze Windows RT, která poběží na procesorech ARM.

Microsoft spolupracuje s ARM na 64bitových Windows RT


Tento týden to oznámil Ian Forsyth, programový manažer v ARM s tím, že datum vydání 64bitové verze Windows zatím nebylo stanoveno. Forsyth odmítl o spolupráci s Microsoftem poskytnout bližší informace. Microsoft minulý týden vydal Windows RT, operační systém, jenž běží na 32bitových procesorech ARM. Spolu s Windows RT byly vydány Windows 8, jež jsou stvořeny pro procesory s architekturou x86 a jsou 64bitové (příp. 32bitové). Společnost ARM tento týden představila své vůbec první 64bitové procesory s názvem Cortex-A57 a Cortex-A53 založené na architektuře Armv8. Tyto procesory by se měly objevit v serverech a mobilních zařízeních v roce 2014.

Windows RT v současné době běží na tabletech s 32bitovými procesory od Nvidie a Qualcommu. Vlastní tablet Microsotu s názvem Surface, stejně jako třeba tablet Vivo Tab RT od společnosti Asus pohání čtyřjádrový procesor Tegra 3, zatímco třeba Dell XPS 10 a Samsung P8510 Ativ Tab využívají dvoujádrový procesor Snapdragon S4 od společnosti Qualcomm. Microsoft pracuje na vývoji 64bitových Windows RT především proto, že tato verze operačního systému bude podporovat větší kapacitu operační paměti.

Ví se, že Nvidia vyvíjí procesor založený na 64bitové architektuře ARM pod kódovým jménem Project Denver. Společnost však odmítla komentovat vývoj 64bitových Windows RT a k celé věci se nevyjádřil ani mluvčí Qualcommu. Analytik Charles King ze společnosti Pund-IT dodává, že přechod na 64bitů je logickým evolučním krokem, je však třeba si uvědomit, že vývojáři budou muset také vydat 64bitové verze svých programů. „Vývojáři to nebudou mít jednoduché. Z čistě technického pohledu je přenesení aplikací z platformy x86 na ARM celkem problematické,“ řekl King.

Jisté však je, že uživatelé 64bitových Windows RT budou aplikace chtít a vývojáři jim je nakonec dodají. „U 64bitových Windows RT je třeba vyřešit nějaké problémy. Vývojáři však na to mají rok, možná i déle,“ dodal King.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře