Mozilla představila revoluční koncept telefonu budoucnosti

Společnost Mozilla pracuje nejen na svých webových prohlížečích a e-mailových klientech, ale její inženýři ve volném čase navrhují například koncepty telefonů budoucnosti.


I když o nejmodernějších smartphonech se většinou hovoří v souvislosti se značkami jako je Apple, Google, Motorola, Nokia či HTC, poměrně velkým překvapením se stal představený koncept Seabird od společnosti Mozilla, jenž vytvořil jeden z jejích designérů ve svém volném čase.

Autorem Seabirdu je konkrétně Billy May, který se zaměřil na odstranění překážek, které lidé zažívají při interakci s tak malými zařízeními, jakými jsou právě mobilní telefony. V blogu popisující telefon, tvrdí, že do dnešních telefonů sice pronikají technologie z počítačů v podobě výkonných procesorů, komunikačních standardů či propracovaných operačních systémů, ale to, co stále omezuje efektivitu jejich využívání, je možnost vkládání a konzumace informací.

Seabird by proto měl disponovat dvěma piko-projektory. Ty by měly být schopny při umístění telefonu do doku promítat obraz na stěnu a současně zobrazovat virtuální klávesnici o plné velikosti na stole pro zadávání dat. Tu by uživatel mohl používat místo titěrné hardwarové či na displeji zobrazované klávesnice, kterou dnešní mobily obvykle disponují. Seabird má také disponovat vyjímatelným Bluetooth adaptérem, jenž by bylo možné při vyndání používat jako sluchátko nebo jeho pohyby by uživatelé mohli ovládat obraz a třeba zoomovat tahem ruky s adaptérem ve volném prostoru.

Piko-projektory, umístěné na stranách telefonu, by v případě, že nebude usazen v dokovací stanici mohly vytvářet každý polovinu obrazu virtuální klávesnice po stranách přístroje.

Mezi další výbavu má patřit 8megapixelový fotoaparát, 3,5mm zdířka pro sluchátka a mini USB port. Nabíjení by podle Maye mohlo probíhat díky nově dostupným technologiím bezdrátově.

Billy May tuto svoji vizi představil v rámci iniciativy Mozilla Labs' Concept Series, která vyzývá každého k vývoji nového konceptu a idejí, spojených se surfováním a webem. I když Mozilla nemá v plánu takovýto telefon vyrábět, využívá technologie, které jsou v současnosti již dostupné, takže by jeho realizace nebyla problémem.

Více o tomto konceptu (v angličtině) včetně ukázkových videí, jak by mohl Seabird vypadat, najdete na webu Mozilla Labs na adrese http://mozillalabs.com/conceptseries/2010/09/23/seabird/.Komentáře