Na 100TB pevný disk si počkáme do roku 2025

Organizace Advanced Storage Technology Consortium (ASTC) vydala roadmapu, podle které současný vývoj technologií nasvědčuje tomu, že pevného disku s kapacitou 100 TB se dočkáme za deset let.

Na 100TB pevný disk si počkáme do roku 2025


Této kapacity, která je desetinásobná oproti největším pevným diskům dneška, bude dosaženo využitím zcela nových technologií typu Bit Patterned Media Recording (BPMR) či Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR), které se zatím jen testují.

„Z těchto prognóz vyplývá, že 3,5palcové HDD vyrobené pomocí těchto technologií by mohly mít v roce 2025 desetinásobnou kapacitu oproti současným 10TB diskům,“ uvedl analytik Tim Coughlin.

Například společnost Seagate nabízí jako největší disk vyrobený s využitím tradičních metod HDD s kapacitou 6TB. Díky využití technologie Shingled Magnetic Recording (SMR) pak firma dokáže tuto kapacitu zvýšit až na 8TB. Jak však podotkl Coughlin, tato technologie má své limity podobně jako přidávání hélia, které praktikuje u svých disků společnost Western Digital. Ta nyní nabízí ve své řadě Ultrastar HelioSeal disky s kapacitou 8TB a 10TB.

„K vyrobení disků s vyšší kapacitou bude třeba zcela nové digitální technologie,“ uvedl COughlin.

Seagate věří, že dokáže vyrobit 30TB disk v roce 2020. I když marketingová kampaň společnosti používá slogan „20TB v roce 2020“, jak uvedl CTO společnost Mark Re pro Computerworld, je to pro firmu pouhý cíl. Tyto disky by měly být vyrobeny pomocí technologie HAMR.

To, že Seagate v tuto technologii do budoucna opravdu věří, dokumentuje letošní investice do jeho továrny v Irsku ve výši 55 milionů dolarů, která se zabývá vývojem právě této HAMR. První disky Seagate postavené na této technologii by se měly objevit v roce 2016.

Úvodní foto: © Mikko Pitkänen - Fotolia.com


Komentáře