Na trh přichází nový Samsung Chromebook

Na trh přichází nový přenosný počítač, který při provozu naplno využívá technologie cloudu.

Na trh přichází nový Samsung Chromebook


Všechny důležité funkce přístroje Samsung Chromebook, který bude podle prvních informací stát 249 dolarů (přes 4700 korun), tak do značné míry závisí na připojení k internetu.

Systém je založen na myšlence, že téměř všechno lze dělat online, k čemuž je uzpůsoben i operační systém Google Chrome. Ten zcela závisí na cloudu – místo programů uložených na lokálním disku zařízení při chodu využívá webové aplikace, mimo jiné gmail, google docs a google drive. Některé operace ale lze provádět i v režimu offline, což se řadí k novinkám oproti starším verzím.

Nový přístroj, který se začne prodávat přes server Amazon v příštím týdnu, je levnější její než předchůdce, tedy Samsung Chromebook 550, který byl představen dříve v letošním roce. Je navíc o celých sto dolarů levnější.

Samsung zkonstruoval atraktivní přenosný počítač s hmotností 907 gramů. Povrch má vyroben ze stříbrného plastu, na kterém je na přední straně logo firmy Samsung a Google chrome. Displej má úhlopříčku 11,6 palců a rozlišení 1366 x 786 pixelů. Je tedy i něco menší než předchůdce, ale rozdíl není na první pohled až tak patrný.

Nad displejem se nachází webkamera a mikrofon, Chromebook je také na své levé straně vybaven výstupem pro sluchátka, slotem pro paměťové karty řady SD, jedním portem USB 3.0., jedním USB 2.0., grafickým výstupem HDMI a slotem pro kartu SIM. Přístroj má samozřejmě možnost připojení k sítím Wi-Fi, podpora technologie 3G ale zatím podporována není. Podle oficiálních informací se toto rozšíření plánuje do budoucnosti.

Klávesnice modelů Chromebooku je tradičně dobře ovladatelná a nová řada netvoří výjimku. Klávesy jsou vhodně umístněné a dobře se na nich píše. Celé ovládací prostředí designéři uzpůsobili pro práci v operačním systému Chrome. Existují speciální klávesy, kterými lze jít při prohlížení obsahu webu vpřed a zpět, znovu načíst stránky nebo přepínat mezi okny. Místo klávesy caps-lock má přenosný počítač klávesu, kterou lze spustit hledání v dostupných aplikacích. Funkci caps-lock lze nastavit volitelně.

Operační paměť má velikost 2 GB (stejně jako u předchůdce), počítač je osazen duálním procesorem architektury ARM (Samsung Exynos 5). Systém podle dostupných informací nezpomaluje ani při větší zátěži. Může ale pár vteřin trvat, než se člověk připojí online a začne fungovat prohlížeč.

Jako velká výhoda při práci s počítačem se ukazuje systém univerzální synchronizace od Googlu. Za pár vteřin po přihlášení do jakéhokoli operačního systému Chrome se synchronizuje nastavení z minulosti včetně aplikací a vše je snadno připraveno k použití. To znamená, že se do stejného systému může přihlásit několik uživatelů, kteří mají přístup ke svým privátním datům, aniž by to mělo jakýkoli vliv na nastavení pracovního prostředí majitele zařízení nebo jeho data.

Úvodní foto: © Samsung Electronics


Komentáře